Американската педиатрична академия с препоръки
Снимка: Guliver / iStock
Американската педиатрична академия обнови препоръките за поведение при заболявания от аутистичня спектър. За последен път те бяха преразглеждани през 2007 година, но с времето явно са се наложили промени и различен подход.
Според данни на академията днес всяко 59-о дете страда от някакво разстройство от аутистичния спектър.
Обяснението на по-високата честота е, че „тези отклонение вече се диагностицират по-рано, благодарение на съвременните методи, и все повече специалисти са обучени да разпознават ранните симптоми”, обяснява проф. Сюзън Леви от медицинския университет в Пенсилвания.
5 са основните носоки, препоръчани от специалистите
1. Педиатрите да търсят признаци на аутизъм още от най-ранна възраст, тъй като в последните години са доказа, че те могат да се проявят още от 1,6 година. И дори, ако точната диагноза не може да се постави веднага, педиатрите трябва внимателно да наблюдават и да дадат първи препоръки за терапия. Колкото по-рано това се случи, толкова са по-големи шансовете за успех.
2. Информацията за проявите и симптомите, свързани с отклоненията от аутистичния спектър, трябва да се разпространява. И , ако преди години педиатрите бяха концентрирани най-вече върху аутизма, сега се обръща внимание и на други прояви: синдром на дефицит на вниманието, конвулси, проблеми със съня, храносмилателни проблеми, които може да са косвени признаци за аутизъм.
3. Доказано е, че поведенческата терапия е ефективно средство за компенсиране на проявите от аутистичния спектър. Така например, за ученици с аутизъм от голяма помощ е езиковата терапия, която им помага да общуват по-пълноценно и да усвоят социални умения. Тази терапия може да се прилага до преминаване към медикаментозно лечение, съветват специалистите.
4. Препоръките са свързани с диагностиката на аутизма. Въпреки че медицината напредва, все още има много неизяснени неща, обяснява д-р Леви.
Съгласно новите препоръки, семейството на детето, диагностицирано с аутизъм, може да премине на изследвания за възможните причини. Според последни проучвания в много случаи той е генетично обусловен.
5. В повечето случаи децата с аутизъм стават възрастни с аутизъм. Това значи, че специалистите са длъжни не просто да предлагат методи за лечение, които са ефективни в дадения момент, а да помогнат на родителите да планират живота на детето си според неговите особености и потребности.
Според проф. Леви, родителите, които имат подозрения, че детето е с разстройство от аутистичния сектор, трябва да се обърнат към педиатър и специалист, за да обсъдят с него своите тревоги. А лекарите трябва внимателно и търпеливо да ги изслушват. „Смятам, че партньорството и откритият разговор са особено важни“, препоръчва тя.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари