Говори пред парламента в Стокхолм, печели наградата "Посланик на съвестта" и номинация за Нобелова награда
Снимка: Guliver / Getty
Точно преди година Грета застана пред парламента в Стокхолм, за да привлече вниманието върху промените в климата. Днес тя има няколко милиона последователи, сред които са Папата и Барак Обама, пише Hello.
„Казвам се Грета Тунберг и съм на 16 г. Аз съм от Швеция и искам да започнете силно да се тревожите. Искам да се държите така, като че ли домът ви гори“, каза тя. И политиците веднага я намразиха. Започнаха да обясняват, че паниката няма да спаси света. И всеки път Грета се съгласяваше с тях, но с една уговорка. „Когато наоколо всичко гори, а ти искаш на всяка цена да спасиш дома си, страхът въобще е неуместен. Според прогнозите на еколози, ако днес не вземем решителни мерки, нашият дом – Земята – ще „изгори“ към 2030 година. Тогава ние ще се окажем в положение, когато необратимите последици ще са факт и да потушим „пламъците“ ще е невъзможно“ , каза тя.
Светът бързо научи за нейната кауза като екоактивист. Тя „събуди" световните лидери за климатичните промени, застрашаващи планетата ни, като говори пламенно и лично.
В живота на младата шведска активистка има само една важна тема - климатичните промени.
Според самата нея това нямаше да е така, ако не беше синдромът на Аспергер.
„Иначе щях да си живея като всички останали. Но заради синдрома на Аспергер аз мисля по друг начин. Именно поради тази причина съм в състояние да забележа голямата грешка в системата",
През август 2018 г., когато е в девети клас, Грета спира да посещава училище. И така до общите избори в Швеция на 9 септември 2018 г.
Поводът са горещите вълни и пожари в Швеция.
Всеки ден тя сяда с лозунг и значка „Училищна стачка за климата” пред шведския парламент. Искането ѝ е шведското правителство да намали въглеродните емисии в съответствие с Парижкото споразумение и протестира.
Нейната инициативата „Петъци за бъдещето“ скоро е подета от ученици от все повече страни, сред които Канада, Германия, Австралия и дори Индия.
Снимка: Guliver / Getty
Само за година тя успява да вдъхнови една от най-големите международни акции в защита на климата, организирани досега.
През март 2019 г. от Южния Пасифик почти до Северния полярен кръг, ученици от цял свят излизат на стачка в защита на климата.
Тя се среща с папата, посещава Европарламента, говори на форума в Давос, на голямо киносъбитие в Берлин.
През май 2019 г. звездата от екшън филмите и бивш губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер кани младата шведска активистка на международната конференция за климата във Виена.
Дори генералният секретар на ООН Антониу Гутереш одобрява училищните стачки, инициирани от нея, и признава, че неговото поколение не е успяло да отговори на предизвикателството на изменението на климата.
През август тя предприе пътешествие с яхта през Атлантика, за да се включи в среща на ООН по въпросите за промените в климата.
Снимка: Guliver / Getty
Тя е категорична, че не е част от никоя организация и твърдо заявява: „Аз съм напълно независима... Правя това, което правя, напълно безплатно”.
Нейната активност ѝ печели номинация за Нобелова награда както и наградата "Посланик на съвестта" -- най-важното отличие на "Амнести".
Мона Василава
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари