Фестивалът „София ДокуМентал“ ви кани на едно по-различно кино

От 7 до 14 септември в Дома на киното, Чешкия център и подкуполното пространство на Ларгото

30 август 2021 г.
Фестивалът „София ДокуМентал“ ви кани на  едно по-различно кино

Филми, които канят зрителите да се освободят от задръжки и предразсъдъци, да прекрачат всички граници и да гледат едно по-различно и дръзко кино – това е кратката характеристика на програмата, която фестивалът „София ДокуМентал“ е подготвил за първата си жива среща с публиката от 7 до 14 септември.
Организаторите от Балкански документален център , Фондация „Конрад Аденауер“ и Чешки Център са подбрали най-доброто от съвременното световно документално кино с награди от „Сънданс“ и „Берлинале“, номинации и отличия „Оскар“.
Общото между всички заглавия е фокусът върху
човешките права и

смелостта на хората да отстояват свободния си избор, воля, 

религия, политическа принадлежност, полова идентичност, право на глас.
Организаторите вярват, че ще заинтригуват, привлекат и развият нова публика от поколението на днешните млади хора, които гледат главно стрийминг телевизии като Netflix и HBO Go.
„ Документалното кино се радва на свръхпосещаемост както в платформите, така и на топ фестивалите по света – казва фестивалният директор Мартичка Божилова- Това, което „София ДокуМентал“ предлага, е преживяване с добавена стойност, което да остане за дълго в сърцето на зрителя. А именно среща с автора или героите от филмите на живо. И дискусия и разговор през призмата на личното усещане и емоция. Защото публиката в София е като никоя друга по света. И ситуацията тук поражда уникалното изживяване на всяка прожекция.“

А за техните родители?

„За публиката на 40 и над 50, която носи на плещите си семейство, работа и още какво ли не, и усеща много ярко неправдите и липсите на родната ни демокрация, предлагаме храна за размисъл, частица време за себепознание и мечтание за по-добър и смислен свят. Също предлагаме и заразителни теми и каузи, зад които да застанат“ продължава Мартичка Божилова.

Изборът от заглавия е впечатляващ – за 8 дни в Дома на киното, Чешкия център и подкуполното пространство на Ларгото, което за събитието ще бъде превърнато в артсалон, са селектирани 40 филма, организирани в 7 тематични раздела. Места, където раните от войната са още пресни, политически репресии над хора, дръзнали да се изправят срещу статуквото, климатичните промени и сложната връзка на човека с природата, малки градчета и тихи, невидими герои, които крият забележителни истории – всичко това присъства в сюжетите на лентите.

Сред тях са „Земята е синя като портокал“ на Ирина Цилик, спечелил награда за най-добра режисура -"World Cinema Documentary”, 2020 Sundance и Сабая (2021, Швеция, Реж. Хогир Хирори) , който показва усилията за спасяване на язидските жени, държани от Ислямска държава като „сабая“ (отвлечени и превърнати в сексуални робини).
Историята на най-известната тийнейджърка климатична активистка е разказана в лентата „Аз съм Грета (2020, САЩ Реж. Нейтън Гросман ) чрез завладяващи, невиждани досега кадри.
„Сестри на радиочестоти“ (2020, Великобритания на режисьорката Лиза Ровнер) разказва за пионерките на електронната музика, прегърнали машините и технологиите, за да трансформират напълно начина, по който произвеждаме и слушаме музика днес….

Има и три български филма. Сред тях премиера ще има новата лента на Стефан Командарев „Живот от живота“. Режисьорът пресича пътищата на няколко напълно непознати герои - 39-годишен журналист, 37-годишен рекламен агент, 23-годишен студент, 51-годишен фитнес инструктор и 35-годишен фермер. Общото между тях е нуждата от животоспасяваща трансплантация на орган. „Листата за чакащи е почти смъртна присъда в България – очакването е години, накрая повечето си умират недочакали. Генералната цел на този документален филм е донорството на органи и насърчаването на трансплантациите да станат нормална част от културата и ценностите на обществото в България“ – казва завършилият медицина режисьор Командарев.

Кои заглавия включва личната Топ 3 листа на Мартичка Божилова  „ Дисидентът“, „Кмет“ и „Форумът“ – „три много различни, но изключителни филма за свободата на словото, за личния пример и за кукловодството в световната икономика. Освен това съм горда до крайност със селекцията от филми на жени режисьорки в първата ни състезателна програма на фестивала“- завършва тя.
Както става ясно от думите ѝ, фестивалът ще има състезателна програма, която цели да насърчи млади жени режисьори в жанра на документалното кино.
Специална награда ще връчи и публиката.
Много от прожекциите ще бъдат последвани от дискусии, в които ще се включат творческите екипи на филмите, а сред гостите от чужбина са Антония Килиян , Дейвид Осит , Таня Хорилчук, Димитра Кузи и други.

Образование

Започва фестивалът за игри Sofia Game Night

Заедно

Два дни Мини детски филмов фестивал

Още от Заедно

Ивет Лалова, Тиаго и Симоне Колио. Снимка: Instagram

 

Ивет Лалова: Благодаря ти, че преди 1 г. ти ме направи мама

Елизабет Хърли. Снимка: Instagram

Новата холивудска двойка: Елизабет Хърли и Били Рей Сайръс

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Хубавата коса, но не в прекалено сложна прическа, се харесва на мъжете.
Снимка: Shutterstock

 

Момичеце носи в кошница боядисани яйца. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Момичеце носи в кошница боядисани яйца. Снимка: Shutterstock

Здраве

Къде и как да съхраняваме яйцата, за да не губят витамини

Оказва се, че хладилникът не е добрият избор

Момче, което гледа лицето си в огледалото. Снимка: Shutterstock

Здраве

Акне: ужасът на тийнейджъра

Разчоплянето на пъпката винаги остава белег, обяснява дерматологът д-р Сияна Живкова

Ивет Лалова, Тиаго и Симоне Колио. Снимка: Instagram

 

Заедно

Ивет Лалова: Благодаря ти, че преди 1 г. ти ме направи мама

Тиаго празнува първи рожден ден

Елизабет Хърли. Снимка: Instagram

Заедно

Новата холивудска двойка: Елизабет Хърли и Били Рей Сайръс

Потвърдиха връзката си с обща снимка и целувка

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Уморен ученик. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Тихи звънчета: 5 знака, че детето живее под натиск

Какво издава, че е претоварено и как да помогнем

Майка и баща целуват бебето си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Тънките нишки на дълбоката привързаност

Кога и как се изгражда силната връзка дете-родител

Щастливата Натали Трифонова. Снимка: Instagram

Заедно

Натали Трифонова от сцената: Ще ставам майка

Чаровната синоптичка чака син

Дете, което се страхува от лекаря. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Детето се страхува от лекаря

Как хитро да преборим страховете му