Много вярвания, които са популярни, нямат нищо общо с науката (част 2)
Снимка: Getty
Мит 6: Главичката на пениса не се е отворила до 7-годишна възраст - това е патология
Физиологичната фимоза при момчетата е доста често срещана. В повечето случаи главичката на пениса се отваря до 5-7-годишна възраст, но понякога това не се случва и родителите търсят консултация с лекар.
Ако до 7-9-годишна възраст главичката на пениса не се е отворила, тя ще се отвори по-късно - с настъпването на пубертета.
Това е напълно физиологичен процес.
Основното нещо в такава ситуация е да не отваряте главата насила. Това води до травмиране на препуциума и образуване на малки белези. И тъканта на белега не се разтяга, което може да доведе до удебеляване на препуциума и необходимост от операция.
Мит 7: Ако болното дете се изкъпе, това ще доведе до отит, хремата се засилва и може за развие и пневмония
Много често родителите твърдят, че те са виновни за усложненията при болест или за появата на нови симптоми (включително хрема), защото са изкъпали детето, когато е имало температура.
Снимка: Getty
Не е ясно откъде идва този мит, но усложнението при острите респираторни заболявания най-често се причиняват от бактериална инфекция, а появата на нови симптоми е свързана с хода на заболяването или с наслагване на нова вирусна инфекция.
По време на остри респираторни заболявания, дори при повишаване на температурата, детето може да се къпе. Така кожата му се почиства и по-ефективно отстранява потта – така и температурата спада по-бързо и лесно. Измиването на главата , няма да повлияе на хода на заболяването, нито да повиши риска от усложнения.
Мит 8: Детето ще има проблеми в училище, защото като бебе не е пълзяло
Този страх е много популярен след майките. Но няма нищо общо с истината.
Всъщност уменията на детето се формират постепенно - то прави следващото движение, когато мускулите му са готови за това. То може да стои на ръце и крака, след това веднага да седне и да се изправи, придържайки се на опора. Това означава, че за него това е най-удобно.
Пропуснатата фаза на пълзене и ходене „на четири крака“ не е нищо повече от пропускане на едно двигателно умение и овладяване на друго.
Проблемите с усвояване на материала в училище нямат нищо общо с това.
Мит 9: Сините мехурчета по венците, когато зъбчетата никнат, са сигнал за тревога
Това състояние на венците може да изплаши родителите, но всъщност е доста безопасно. Нарича се "ерупционна киста".
Над зъба, който скоро трябва да се появи и да пробие венеца, първо се появява балонче, което бързо придобива синкав оттенък. В повечето случаи то не притеснява бебето.
С поникването на зъба кистата изчезва от само себе си и венецът придобива естествен розов цвят.
Ако детето има силни болки, отказа да суче или да яде твърда храна, трябва да се консултирате с педиатър.
Снимка: Getty
Мит 10: Ако кърмачето не е ходило по голяма нужда 5-7 дни, трябва да направите клизма
Нормално е кърмечето продължително време да не отделя изпражнения, въпреки че това може да безпокои родителите.
Актът на дефекация може да се извърши, когато бебето е натрупало достатъчно количество в ректума, така че сфинктерът да се отпусне. При кърмените бебета млякото може да се усвои почти напълно. Необходимо е време, за да започне процес на натрупване на обем изпражнения, достатъчен за акта на дефекация.
Кърмено бебе може да не ака 7, 10 и дори 14 дни.
Но в същото време то не трябва постоянно да плаче и трябва да яде. Наблюдавайте бебето внимателно, съветва педиатърат д-р Екатерина Потеряева
Ако апетитът му леко намалее преди акта на дефекация и след се повиши, това е нормално. И, разбира се, наблюдавайте как бебето отделя газове, както и състоянието на изпражненията му: те не трябва да са плътни и сухи, и в тях не трябва да има примеси на кръв.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари