Слабите оценки не са попречили на Бил Гейтс, Нютон, Бетовен и Чехов да станат велики
Снимка: Getty
Слабият успех в училище и лошите оценки не са попречили на Бил Гейтс, Чърчил, Нютон, Бетовен и Чехов да станат велики.
И, ако решите да се карате на сина си, заради натрупаните двойки и тройки, не забравяйте, че сред посредствените ученици е имало изключително надарени личности.
Бил Гейтс: Изключен за слаб успех
Незавършеното висше образование не е попречило на Бил да направи състояние от 50 милиона долара и да стане един от най-богатите хора на планетата.
„Баща ми плати обучението ми в Харвард. Това бяха много пари. Когато ме изключиха за слаб успех, излъгах баща ми, че съм си взела академичен отпуск... В него съм и до днес“, шегува се Гейтс.
Веднага след като напуска университета, Бил създава Microsoft.
Бъдещият милиардер започва да се интересува от компютрите от 13-годишна възраст, а на втората си година вече разработва езика за програмиране BASIC. Между другото, Бил все пак получава диплома от Харвард. Но това се случва едва през 2007 г
Бил Гейтс с дъщеря си
Снимка: Getty
Уинстън Чърчил: По-лошо не може да бъде
"Училището няма нищо общо с образованието“, казвал често британският премиер. „Това е институция за контрол, където децата се обучават на основните умения да живият в колектив.“
Чърчил е мразел училището и учителите. Те реципрочно са го наказвали за лошо поведение и нежелание да полага усилия.
Снимка: Getty
Чърчил сменя няколко учебни заведения, навсякъде е сред изоставащите.
Легендарният журналист, носител на Нобелова награда за литература, политик и дипломат винаги е имал двойки по точните науки и по латински.
В същото време Чърчил е имал феноменална памет. Той лесно е можел да цитира няколко глави от пиесите на Шекспир, като веднъж, за изненада на учителите, изрецитира без нито една грешка 1200 реда от стихосбирката на Маколи „Песни на Древен Рим“.
Антон Чехов: Посредствен тройкаджия
Майсторът на руската литература е имал дар слово. Въпреки това повтаря два пъти 3 клас, а след това и 5 клас, заради двойки по география, математика и гръцки.
Антон Чехов(1860-1904) (в средата) чете пиесата си „Чайка“ пред членове на Московския художествен театър. Отдясно на Чехов седи театралният режисьор и актьор Станиславски (1863-1938)
Снимка: Getty
Бъдещият лекар и писател завършва училище с четири тройки. Между другото, Чехов никога не е получавал отлични оценки по литература. Учителите са го смятали за посредствен ученик.
Исак Нютон: Най-слабият ученик в класа
Снимка: Getty
В детството си великият учен често е боледувал. Затова, вместо да се разхожда и да играе на двора, той посвещавал цялото си време на игра на шах. В резултат на това на 5-годишна възраст малкият Исак успява да победи дори възрастни шахматисти, а на 6-годишна възраст сам прави слънчев часовник.
Роднините забелязват уникалните му способности, когато е едва на 12 години. На тази възраст Исак за първи път сяда на чина.
През първата година от обучението му учителите били убедени, че бъдещият създател на закона за всемирното привличане изостава, а учениците се подигравали на странното и необщително момче. Един ден между момчетата избухва битка, в която Нютон печели. А след това се амбицира да докаже на всички, че може да бъде най-добрият в обучението. И успява.
Лудвиг ван Бетовен: Грешки във всяка дума
„Талантливият човек е талантлив във всичко“ - този израз не важи за великия композитор. Бетовен няма равен в писането на музика, но създателят на „Лунната соната“ никога не е бил приятел с точните науки и с граматиката.
До края на живота си Бетовен пише с груби правописни и пунктуационни грешки. Музикантът има сериозни проблеми и с аритметиката. Той трудно успява да реши най-простите математически задачи - не владее умножение.
В същото време Бетовен композира не само блестящи произведения, но пише и вдъхновени и поетични писма. Запазени са великолепните послания на композитора към „безсмъртната любима”.
Бетовен е също така и полиглот: говори няколко чужди езика.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари