Те могат да бъдат много креативно хоби
Снимки: "Книгомания"
Конструкторите развиват най-много детското въображение. След занимателните книжки, които се грижат за подобряване на фината моторика на пръстите при децата, конструкторите надграждат тази способност и карат фантазията да се събуди и развихри, както и да се превърне в предпочитано креативно хоби, смятат изследователи.
А когато те споделят малките блокчета от своя комплект и с приятели, се приучват да се социализират.
Други „предимства“ на играта с конструктор е, че тя е „тиха“, увлича за дълго, забавна е и е полезна. Любопитен факт например е, че популярната марка LEGO идва от датския израз Leg Godt, което означава „играй добре“.
Във вида, в който познаваме блокчетата днес, конструкторът се ражда още 1958 г. С течение на времето пластмасовите елементи стават все по-разнообразни по форма и цвят, напасват се и се скрепят перфектно, комплектите често са тематични и големината и сложността им е съобразена с възможностите на децата според възрастта им – затова с всички тях „се играе добре“.
Градивните принципи на играта са устойчиви през годините и позволят истинско наслаждение и триумф на въображението. Дори да не притежавате най-голямото LEGO от 184 000 части (LEGO Star Wars: the Ship of the God), с комбинация на елементи от различни комплекти можете да сглобите наистина стотици неща.
С тази насока е създаден и луксозният илюстрован наръчник „365 неща, които да направите с LEGO блокчета“ (Книгомания). Ще изненадате децата приятно, че могат сами да направят животни, насекоми и чудати създания, да „погаждат“ шеги и закачки и дори представление с фокуси.
Дда онагледят човешкото тяло или родословното си дърво, както и безброй полезни предмети: моливник, ветрило, ковчеже за съкровища, ваза, кутия за карти, поставка за четка за зъби, маркер за книга и дори линия и касичка.
За малките любители на спорта има предложения как да се направят яйце и лъжица и какви са условията на играта, изработване на медал и почетна стълбица или алея на звездите, конструиране на ски писта.
Немалко са и идеите как да се организират отборни игри или състезания за време, както и парти забавления. За по-напредналите са моделите кораб в бутилка, робот, кран, кораб, микрофон, създаване на филм или пък създаване на загадки и главоблъсканици.
Предложените 365 идеи дават на детето не само повод за забавление, но и умения и самочувствие да изгражда, да планира проектите си, да развие усет за стабилност и пропорции на предметите. Подобни издания насърчават и организират децата сами да поставят предизвикателства пред себе си – да работят с определен брой части, да разпределят времето си според сложността на конструкциите си, да сглобяват за себе си или в полза на близък, да научат общи термини като истински инженери.
Но най-важно е да почерпят вдъхновение и да „играят добре“.
Светлана Минева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари