Урок в три части за най-малките - по метода Монтесори

150 полезни упражнения от последователи на известния педагог, събрани в книга

25 октомври 2018 г.
Урок в три части за най-малките - по метода Монтесори

Снимка: "Сиела", корицата на българското издание е на Фиделия Косева

За постигане на добри резултати при обучение на дете в най-ранна възраст е изключително важно винаги да му се показва по конкретен начин, защото от началото на раждането му до 6 години е възрастта, в която всичко минава през сетивата и ръцете му: то има нужда да усеща, да пипа, да вижда, да слуша и понякога да опитва на вкус. 

Така за многобройните дейности, показани тук, ще бъде важно да се откриват първо нещата, като се извеж­да детето навън и се подтиква да наблюдава природата, природните явления, животните и т.н. По време на тези разходки е добре да го оставяме от време на време да наблюдава, да пипа, да усеща, да слуша и др., за да се впише наистина в света, в който живее, да разбере, че се чув­ства добре в него, и малко по-малко да започне да разбира връзките между нещата и важността на ролята, която трябва да изиграе, за да поддържа равновесие в света око­ло себе си.​

Това разкриват френските педагози Силви и Ноеми Деклеб в книгата си „150 упражнения по метода „Монтесори” у дома” (ИК „Сиела”). Силви Деклеб е директор на единствената гимназия, в която се преподава по този метод във Франция, а Ноеми Деклеб управлява Международното училище „Монтесори“ в Бордо.

Майките и бащите да прекарват повече време с децата в игри, запознавайки ги с огромното разнообразие на света, без да ги объркват и натоварват излишно - това е един от особено ценните съвети в тяхната книга. Специално внимание е отделено на техниките за развиване на интелекта и творческия потенциал на децата още в ранна детска възраст.

Упражненията, разработени в изданието, са базирани изцяло на педагогическите методи на световноизвестния италиански педагог Мария Монтесори, която поддържа идеята, че образованието е единственият начин, по който можем да изградим един нов свят и да осигурим мир. Авторките предлагат различни подходи и техники, които стимулират сетивата на детето и интереса му към света още в първите месеци след раждането. 

Откъс

Благодарение на многобройните дейности детето ще може да намери своето място в заобикалящия го свят. Има стотици такива дейности! Важното е винаги да се придър­жате към един и същ принцип: гледайте нещата „на живо“ (според възможностите), после показвайте снимки, като ги коментирате с детето, и накрая му позволете да работи индивидуално с ръцете.

Не трябва да стоите постоянно до детето по време на дейността. Всъщност една от целите на автокорекцията е да позволите на детето самостоятелна работа, за да разбе­ре грешките си и да открие решението или точния отговор.

Често родителите са склонни да искат да помогнат на детето да открие точния отговор, но в дългосрочен план това не е непременно нужната помощ. Дете, което само се поправя, развива способността си за мислене и своята креативност - два елемента, които са основополагащи за неговото бъдеще.

И обратно, дали върху постелка, или маса, учебни­ят материал трябва винаги да бъде добре разположен: снимките поставени правилно, винаги от ляво надясно, дейността се представя от възрастния мълчаливо и мно­го спокойно; предлага се на детето да продължи, ако има желание, но никога не се насилва. Ако детето не изпълня­ва дейността правилно, това е, защото то не е готово, или не го интересува, затова подреждаме материала, като му предлагаме нещо друго и му казваме, че ще го направим друг път.

В края на дейността материалът трябва винаги да бъде подреден на място.

Ако детето избере само своята дейност, защото вече я познава, то трябва да я изпълни докрай и правилно. Това е важно и е част от границите, които възрастният трябва да му определи, за да може то да се изгради като личност без стрес.

Трябва да запазим върху етажерката място за дейностите по „култура“, които се подреждат по теми: история (всички понятия за време), география и естествени науки. Не слагайте много дейности, подредете ги върху поднос или в кошница и ги сменяйте редовно.

Урок в три части

В много от дейностите по култура детето научава нови думи и за тази цел възрастният изнася това, което нарича­ме урок в три части.

Това е методът, който ние използваме в класовете Монтесори, за да преподаваме думи, букви, цифри, кон­тиненти. Важно е да се подготвим така, че урокът да стане като поток.

Първа част

Целта е представяне на понятието, което се преподава с точната дума, и асоцииране на сетивното усещане с думата.

Възрастният трябва първо да произнесе необходимите съществителни и/или прилагателни, без да прибавя нищо. Той трябва да произнася думите ясно разграничени една от друга, с ясен глас, така че звуковете, които съставляват думата, да бъдат ясно разбрани от детето. Така напр. по­казвайки част от цветето, той казва: „Това е венчелистче“, после: „Това е стъбло, стъбло“, после: „Това е чашката, чашката“.

Тъй като целта на този урок по учене на имена е да провокира асоциация на съществителното име с предмета или с абстрактната идея, която съществителното предста­влява, предметът и името трябва единствено да докоснат съзнанието на детето, затова е особено важно да не се произнася никаква друга дума.

Втора част

Целта е на разграничаване на съответния предмет от думата. Възрастният трябва винаги да получава доказа­телства, че урокът е постигнал целта си.

Първото доказателство е да установим, че съществи­телното остава асоциирано с предмета в съзнанието на детето. Затова трябва да мине необходимото време между първата и втората част на урока и известно време да се пази мълчание. После възрастният казва на детето бавно, като произнася много ясно само преподаваното същест­вително (или прилагателно): „Покажи ми венчелистчето“, „Докосни чашката“ и детето ще посочи предмета с пръст. Така възрастният ще разбере дали детето е направило асо­циацията.

Като се повтаря многократно въпросът, накрая думата ще бъде запаметена. При всяко повторение детето, което отговаря, показвайки предмета, повтаря асоциацията, коя­то се запечатва в мозъка му. Ако понякога възрастният забележи, че детето не внимава и греши, без да направи усилие да отговори правилно, вместо да го поправя и да настоява, трябва да прекрати урока, за да го започне отна­чало по-късно или друг ден.

Трета част

Целта е детето да си спомни съществителното, което отговаря на предмета. Това е бърза проверка на науче­ното преди това. Възрастният пита детето (изолирайки всички части на материала, т.е. показвайки само един предмет): „Какво е това?“, „Коя е тази буква?“ и др. Ако детето е усвоило добре думите, то повтаря чутото: „Това е венчелистчето“, „Това е Европа“, „Това е задната част“.

За да приключим, е важно да обобщим урока така: „Днес ние научихме за венчелистчето“ и възрастният до­косва венчелистчето и „околоцветник“ и той докосва око­лоцветника.

Ако детето е отговорило правилно, завършваме, като поставяме трите карти и трите предмета пред детето и каз­ваме: „Днес ти научи за „венчелистче“ (показваме), „око­лоцветник“ (показваме) и „чашка“ (показваме).

Преди да учите три нови понятия (друг ден), проверете дали детето си спомня за предишните. Ако си спомня само две, повтаряме това, което не е запомнило, и прибавяме две нови.

Превод: Стефания Ранкова

Да поговорим

Как да слушаме музика и тишина – методът Монтесори

Да поговорим

8 принципа на възпитаниe от заветите на Монтесори

Образование

6 принципа на Мария Монтесори за подготвената среда

Да поговорим

Със знанията на Монтесори у дома

Още от Образование

Дете, което рисува. Снимка: Shutterstock

 

Ако детето е сръчно и с двете ръце

Ученето на чужд език може да е и много лесно.
Снимка: Shutterstock

 

6 съвета за лесно учене на чужди езици

Дете, което прави робот. Снимка: Shutterstock

Как да помогнем на детето да избере професия

Деца се забавляват на дивана с главата надолу. Снимка: Shutterstock

 

Защо детето става нервно и прави сцени след училище

Уморен малък ученик: Снимка: Shutterstock

 

Боледува и спи много: 6 сигнала за трудна адаптация в първи клас

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Социалните мрежи могат да въздействат доста негативно на децата.
Снимка: Shutterstock

 

За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи. 
Снимка: Shutterstock

 

Дете, което рисува. Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което рисува. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Ако детето е сръчно и с двете ръце

Какво отличава левичарите

Миранда Кер. Снимка: Instagram

Заедно

Миранда Кер разказа за претърпян спонтанен аборт

Още една публична личност говори откровено как е загубила бебето си

Мъж и жена на консултация. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

5 сигнала, че ви е нужнен семеен терапевт

Проблеми, които двамата не могат да решат сами

Снимка: Guliver / iStock

Заедно

Традиции в Деня на християнското семейство

Отбелязваме и Световния ден на поздравите

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Всички неопитни майки правят тази грешка

Една на всеки четири заспива, докато кърми бебето

Непослушните деца всъщност имат доста добри шансове. 
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Какво бъдеще очаква непослушните деца

И по-добре ли е да си скромен

Илюстрация: Guliver / iStock

Да поговорим

6 неща, които отказвам да правя след 4 следобед

Откровенията на една майка

Крис Еванс. Снимка: Getty

Заедно

Крис Еванс ще се бори за титлата „баща супергерой“

Актьорът, който играе „Капитан Америка“, иска голямо семейство

Дете рисува. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Детето рисува само в червено и черно. Защо

Дали използването на „аграсивни“ цветове е повод за тревога