Въртенето на стрелките ще бъде отменено, но дотогава...
Илюстрация: Guliver / iStock
Смяната на часовото време всяка пролет и есен, което беше въведено у нас през 1976 г., ще бъде отменена, защото европейските граждани се обединиха около мнението, че въртенето на стрелките с един час напред и назад им влияе отрицателно. Смяната на часовото време ще спре от 2021 г.
Дотогава обаче ще принуждаваме вътрешния часовник на организма да влиза в ритъм с часовото време и с местенето на стрелките с 1 час напред и назад, както трябва да направим на 31 март тази година, за да се преминем към лятното часово време.
Специалистите са категорични, че това не може да се отрази на децата. Те няма как да усетят така наречения jet lag, който идва след международни полети и преход през 7-8- часови зони и изисква поне 4-5 дни за адаптация.
Децата в голяма степен са защитени от негативните ефекти при смяната на часовото време. Това е така, защото хлапетата имат собствен вътрешен биологичен часовник. Те се будят и заспиват в определен час, и обикновено този ритъм е фиксиран, без значение колко часа сочи часовникът.
Може да се страхувате, че детето ще се събужда на зазоряване, че ще има проблеми с липсата на апетит, когато дойде време за обяд и ще заспива по-трудно, като се опитвате да го сложите в леглото.
Най-силно усещат промяната 3-7-годишните
Промяната на часовото време може да се отрази на деца на възраст 3-7 години. Някои от тях се събуждат уморени сутрин, други са свърхактивни през деня или в училище не могат да седнат на едно място.
Всеки ден от детето се изисква да е концентрирано, да участва в училищната работа и то - часове наред, въпреки, че науката категорично доказа, че малките деца не могат да се съсредоточават и за да задържат вниманието си повече от 20 минути.
Важно е да осигурим достатъчно сън. Когато децата са се наспали, те успяват да се възстановят от умората на предишния ден.
Сънят също така осигурява правилното израстване, защото само по време на сън , хипофизата отделя хормона на растежа.
Сънят е важен и се отразява на успеха в училище, защото ускорява запомнянето.
За да стимулирате детето сутрин, преди да го изпратите на училище, давайте витамин С.
Може също така да сложите часовника си 10 минути напред, и да го нагласяте така всеки ден до деня, в който се налага стрелките да се завъртят, за да влезем в лятното часово време. Но най-важното при промяната на часа, е да осигурите на детето достатъчно сън.
Бебето е с ритъм от 15, а не от 24 часа
Биологичният часовник на бебето е различен. И е нагласен на 15, а на на 24 часа като при възрастните хора.
За да се адаптира по-лесно към промяната на часа, не фиксирайте часовете за хранене според часовника, а направете режима по-гъвкав и на поискване.
Ако пък детето е над една година, а не е кърмаче, му давайте да яде, когато огладнее, докато постепенно наваксате и стигнете желания график.
Източник: parents.fr, адаптация Мона Василева
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари