Да ви кажем - помагат
Снимка: Guliver / iStock
Отдавало ли ви се е да прекратите детски спор? Трудна работа е, вярно, обаче не бързайте да им се карате и да ги наказвате – нищо страшно чак пък толкова не се е случило.
Имаме друг, по-добър план. Пък и казват, че конфликтите са полезни – помагат на момчетата и момичетата да добият важни жизнени навици:
- Да изразяват ясно желанията си;
- Да получават необходимото;
- Да прекрачат границата на позволеното, когато се налага;
- Да търсят и намират начин на разбирателство помежду си;
- Да намират път към взаимодействие с други хора.
Но „хубавите“ моменти не са толкова много на фона на проблемните ситуации около конфликта между приятелчета, братя, сестри, братя и сестри… Трябва да бъдат държани под око, защото, знаете – играчка-плачка. Даже по-големите лесно могат да излязат от възпитания тон, затова някои указания как да възпрете назряващи скандали и какво да не правите в обтегнати ситуации никак не са излишни, пише letidor.ru.
Забранявайте, съпреживявайки
Детските чувства и емоции са толкова естествени, колкото и че човек има коса, очи, уста. Щом можем да хванем хлапето за ръка и да го накараме да се махне оттам, където не бива да бъде, защо да не можем да направим това с помощта на правилните думи?!
На заядливкото, който бута братчето си, защото е размазало някакви пастели върху неговата рисунка, може да кажете: „Много съжалявам! Ти толкова се постара да нарисува този пейзаж, разбирам те напълно защо си ядосан на брат ти. Но си длъжен да му кажеш спокойно, че не е прав, вместо да го буташ и удряш.“
А на малкия пакосник да заявите: „Виждам, че си много разстроен, защото брат ти рисува толкова хубаво, а ти все още не умееш, но това е така, защото той е по-голям – когато пораснеш, съвсем скоро, и ти ще рисуваш толкова добре. Другият път можем да направим състезание по рисуване заедно, но не е добре да драскаш по рисунките му.“
Научете ги да се борят със злините, а не един с друг
Кажете на децата, че за техните сръдни и разправии има само един виновник - лошотията. И именно тя не иска братята и сестрите да са приятели. Накарайте ги да обявят война на злобата и да използват следните оръжия, за да я надвият:
- удряне на барабани,
- писане на съчинение на тема: „Има ли лошотия в мен и защо“,
- изкопаване на дупка през лятото на двора, почистване на снега през зимата или правене на играчка от пластилин, ако сезоните не са подходящи,
- слушане на музика със слушалки и танцуване под звуците на любимата мелодия,
- измисляне на нови варианти за справяне с „лошата“ енергия.
Създайте запомнящи се правила
Оформете красиво следните фрази:
- Кажи спокойно какво искаш.
- Вслушай се в молбата на брат си/сестра си.
- Повтори тази молба, за да стане ясно, че си разбрал.
- Постави се на мястото на молещия.
- Отнасяй се с брат си/сестра си с разбиране и уважение.
- Сменете ролите си.
Закачете тези правила в детската стая или на хладилника в кухнята с магнит.
Поставете се на мястото на потърпевшия
Разбирането на собствената грешка е първата стъпка към нейното поправяне. Не размахвайте показалец и не назовавайте поименно, а си представете, че вие сте на мястото на ядосаното от брат си или от приятелчето си дете – анализирайте за себе си постъпката му и си направете изводите – това ще ви подскаже как да реагирате възможно най-толерантно и правилно, за да избегнете повторна подобна ситуация.
Кажете на каращите се деца: „Няма нищо чудно, че сте се скарали – и аз бих се обидил/а, ако някой ми беше обещал да ме почака, докато си подредя стаята, за да играем заедно навън, а когато бях готов/а, беше излязъл без мен. Но пък и на мен никак нямаше да ми е приятно, че трябва да чакам толкова дълго – вече цели два часа в това хубаво време…“
Развивайте чувство на съпреживяване
Снимка: Guliver / iStock
„Погледни – Катя падна и си удари коляното! Сигурно сега много я боли… Да видим как можем да я успокоим.“, „Чуй колко жално плаче малката ти сестра – какво може да я е разстроило?“ – подобни фрази се оказват по-ефективни от категоричното: „Длъжен си да обичаш сестра си!“
Не вземайте ничия страна
Когато враждебно настроените деца се счепкат не на шега, трябва да се намесите, защото у тях още не са оформени навици и начини да уталожват конфликтите и да успокояват напрежението. Как обаче е важно да се намесите правилно:
- Направете го спокойно,
- Осигурете тяхната безопасност – ако един от войнстващите малчугани е хванал пръчка, с която иска да удари „врага“, спокойно му вземете оръжието,
- Не заставайте на ничия страна изцяло и категорично – така „виновникът“ може да си помисли, че просто не го обичате,
- Помогнете на децата да разберат какво чувства всяко от тях,
- Намерете взаимоизгодно решение на проблема и за двете страни.
Научете ги на изкуството на преговорите
Предложете на хлапетата да поиграят на дипломати с кукли, или пък изработени от дърво или пластилин човечета. Всеки конфликт между играчките се решава от техните „господари“, а „публиката“ във ваше лице внимателно следи как се развиват събитията. За да си дипломат, е нужно:
- Да спазваш принципа, че двама могат повече – например ако трябва да си смениш чаршафите, ще го направиш по-бързо и по-добре, ако си помагате със сестра ти;
- Да се изказваш по ред – първо изслушваш какво има да ти каже твоят опонент, без да го удряш, а после му отговаряш спокойно;
- Справедливостта изисква ред – единият почиства масата след хранене, а другият сипва вода на котката. Утре - обратното. По същия начин действаш за всичко – когато има с бонбони, се разпределят по равно за всички.
Предотвратявайте стълкновенията
Детските спорове обикновено са непредсказуеми – изригват изведнъж, но това въобще не значи, че в отношенията между братя и сестри няма закономерности.
- Наблюдавайте как играят заедно: някои деца го правят мирно и тихо известно време, или пък им е нужно уединение, а други, обратно – винаги искат да бъдат заедно, иначе им доскучава и започват да се дразнят едно друго,
- Старайте се да стоят отделно, когато са изморени или гладни, докато не си отпочинат и не хапнат;
- Ако на раздразнените или разстроени деца им предстои да пътуват заедно в автомобил, вероятността от разпра се увеличава в пъти. Можете да предотвратите стълкновението, като им предложите да послушат музика или да поиграете заедно на нещо, например на асоциации, на лети, лети или каквото измислите.
Не си затваряйте очите пред скандала
Ако децата могат да се справят сами с дребните спречквания помежду си, то тези с раздразнителен и кавгаджийски характер трябва да бъдат контролирани, за да не влезе в сила „юмручното право“.
- Поговорете насаме с „агресора“, попитайте го какво толкова силно го ядосва, че е готов да причини болка на близък човек,
- Обяснете, че щом у дома се карат двама, скоро това недоволство може да се разпространи сред всички членове на семейството и да се превърне в неприятна традиция, с която абсолютно не сте съгласни, защото уважавате вскички и разбирателството най-вече.
Контролирайте своите емоции
Ако в семейството е прието отношенията да се изясняват бурно, децата бързо ще възприемат този стил на поведение. Затова винаги мислете как да кажете нещо ободряващо, да сте по-усмихнати и благонамерени с всеки член на семейството, не си позволявайте да се карате с другия родител или с роднините, особено пък, ако хлапетата могат да ви чуят.
Адаптация Марина Атанасова
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари