Наистина ли тези силно ароматни храни могат да помогнат при разболяване
Снимка: Shutterstock
Лукът и чесънът често се използват като естествено средство за лечение на настинки в народната медицина. Според някои такива препоръки, е достатъчно да се постави резен лук до леглото на простудилото се дете, за да подейства. Други горещо препоръчват отвара от орехи, лук и дюля при кашлица. Най-смелите пъхат в носа скилидка чесън срещу неприятната хрема.
Дали обаче тези силно и остро миришещи растения наистина помагат? Ето какво казват специалистите по този въпрос!
Какви ползи носи лука
Лукът е храна, която действително има много висока полза от здравословна гледна точка. Причината? Богат е на следните важни за организма елементи:
- калций;
- желязо;
- фосфор;
- цинк;
- натрий;
- калий.
Те са мощно средство срещу физическа и умствена умора, освен това спомагат за поддържане еластичността на тъканите. Няколко проучвания също така доказват полезните свойства, които имат при превенция на сърдечно-съдови заболявания, за поддържане на холестерола и за контролиране на кръвното налягане.
Лукът съдържа и ензими, които стимулират храносмилането и метаболизма.
Помага ли при настинки
Има ли обаче и антибактериални свойства? И дали може да попречи на болестотворното влияние на някои микроби и микроорганизми?
Както съобщава порталът ISSalute, лукът често се използва като естествено средство за лечение на настинки. Смята се, че като се поставят резени лук до леглата на децата, те биха могли да привлекат микробите. Този мит датира от началото на 1900 г., когато лекар срещнал селско семейство, което успяло да се спаси от смъртоносен грип. Те му разказали, че у дома винаги държат нарязан лук. Истината обаче е по-различна. В действителност няма как да съществуват бактериални магнити, защото микробите се разпространяват чрез капки биологична течност (кихане) или чрез директен контакт, обясняват специалистите.
Да, лукът наистина има полезно действие за здравето, но не предотвратява и не лекува настинките.
Що се отнася до скилидките чесън в носа, експертите са категорични, че мястото им със сигурност не е в детските ноздри, защото много лесно могат да бъдат вдишани и да заседнат в нослето на малкото.
По материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари