Кога е безопасно да запознаем малчугана с новогодишния цитрус
Снимка: Getty
Основният празник в годината за повечето от нас е свързан с коледната елха,подаръците, фойерверките ... и аромат на мандарини.
Миризмата на тези цитрусови плодове обикновено е най-добрият начин да създадете новогодишно настроение за себе си. Това е за възрастните. Но какво да кажем за децата?
В края на краищата всяка майка постоянно преговаря списъка с най-мощните алергени, а цитрусовите плодове не са на последно място там.
На каква възраст всъщност можете да давате мандарини и как да го направите, за да няма неприятни изненади, обяснява специалистът по хранене д-р Анна Аверина.
Няма ясно определена възраст,
на която детето трябва да започне да опитва определени храни - всеки зеленчук, плод, зърнени или животински продукти могат да се предлагат малко по малко от самото начало, когато започва захранването. И мандарините не са изключение.
Има няколко критерия, по които можете да разберете, че вашето бебе е готово да започне да опитва нови ястия:
- Детето проявява интерес към храната – посяга към храната с ръце, опитва какво има в чинията ви;
- Вече може да седи на стол или с опора в ръцете на майка си;
- Има развит дъвкателен рефлекс - това се случва на възраст около 5,5-6,5 месеца. Може да забележите, че вашето бебе прави дъвкателни движения - опитва се да дъвче пелена или дрехи;
Снимка: Shutterstock
Можете да дадете на 6-месечно бебе с малко парче мандарина, обелено, без фината кожица и без семките, разбира се.
Не е желателно вместо плод, да му предложите сок.
Според международните препоръки соковете трябва да се въвеждат след една година.
Факт е, че сокът не е най-хранителният продукт, той не съдържа диетични фибри, но дори една лъжица прясно изцеден цитрус вече съдържа количество въглехидрати, равно на няколко резена мандарина.
По-големите деца, от около 3 години, могат да изяждат по 2-3 плода на ден. Но внимателно следете реакцията на организма им.
Първа среща
Наблюдавайте внимателно детето си, когато въвеждате цитрусови плодове: те могат да причинят кожна реакция.
В този случай трябва да водите дневник е да си записвате. Ако нещо внезапно се обърка, да се консултирате с вашия педиатър.
Няма нужда да отказвате въвеждането на нови храни - цитрусови плодове, ядки, риба, от страх, че те ще доведат до алергии. Късното въвеждане на тези храни в менюто, увеличава риска от алергични реакции.
Не трябва да давате мандарини на детето при:
- Алергия към цитрусови плодове
- Гастрит
- Диабет
- Хепатит
Основното нещо е да следвате основните правила за въвеждане на нови храни.
Един ден - един нов продукт
- Постепенно разнообразявайте диетата, за да има време детето да се запознае с новия вкус. Освен това може да се наложи да предложите един продукт няколко пъти с интервал от няколко дни. Бъдете търпеливи.
- Ако детето е болно или не се чувства добре, не въвеждайте нови ястия. С голяма вероятност то ще откаже и ще поиска обичайната позната храна.
- Започнете с малка порция. Нека пробата да е само „на върха на лъжица“.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари