Ето някои особености, които трябва да ви подскажат какво се случва в организма
Снимка: Shutterstock
Според германския специалист по съня д-р Михаел Фелд от начина, по който спим нощем, можем да направим важни изводи за здравословното си състояние. Постоянно събуждане, чести позиви за уриниране или бесни движения на крайниците свидетелстват за различни заболявания.
Спазматично потрепване на краката
Става дума за предвестник на синдрома на неспокойните крака (RLS). При периодичното разстройство на движението на крайниците (PLMS) мускулът на пищяла на спящия потрепва на всеки 30 секунди. Често засегнатото лице изобщо не го забелязва, а само човекът, с когото дели леглото си. В повечето случаи PLMS сигнализира за железен дефицит, който може да се коригира чрез промяна в храненето или хранителни добавки.
Нощни позиви за уриниране
Ако посещавате тоалетната повече от два пъти на нощ, не бива да го подминавате с лека ръка. Честите позиви за уриниране през нощта може да се дължат на проблеми с бъбреците, пикочния мехур или простатата, но също и на сърдечна недостатъчност. В последния случай сърцето не успява да изпомпа течността от тялото и затова се опитва да я изхвърли по друг начин. През деня отеклите крака и ходила издават слабото сърце.
Силно хъркане
Силното хъркане спада към нормалните явления на стареенето. Но който хърка толкова високо, че сам се буди от звуците, а е под 30 години, трябва да се замисли над проблема, дори само заради спокойствието на партньора си. Извънредно силното хъркане в млада възраст обикновено е предизвикано от прекалено големи сливици или изкривена носна преграда. Днес и двата проблема могат лесно да се решат оперативно.
Постоянно будене
Когато някой непрекъснато се буди нощем без ясна причина, това може да се приеме за предупредителен сигнал на тялото. Организмът съобщава: „Нещо ме смущава ужасно и затова не ти позволявам да спиш непробудно“. Събуждането може да е вследствие на стрес, но обикновено причината е физическа. Възможно е да страдате от обструктивна сънна апнея, което означава, че нощем дишането ви прекъсва. Тези прекъсвания разстройват функцията на сърцето и белите дробове и водят до повишено кръвно налягане, което на свой ред увеличава риска от инфаркт или инсулт.
Бесни движения
Който спи особено неспокойно през втората половина на нощта, сънува агресивно и размахва крака и ръце, може евентуално да страда от REM-нарушено поведение по време на сън. Това заболяване засяга по-често стари хора и се дължи на разрушаването на определени нервни клетки. Така мускулатурата се отпуска и човек буквално „изиграва“ сънищата си. Ако пък става дума за кошмари, спящият дори може да застраши партньора си в леглото. Освен това REM-нарушеното поведение по време на сън може да свидетелства и за начало на Алцхаймер или Паркинсон. Но диагностицирани правилно и навреме, и двете болести биха могли да се предотвратят или отложат във времето.
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари