Някои умения се дължат на вродени инстинкти, други се придобиват с времето
Снимка: Getty
30 минути след раждането слончето може да ходи на собствените си крака, а жирафчето няколко часа по-късно вече тича. Но и нашите бебета могат ... Ето какво.
1. Ядат
Сукателният рефлекс позволява на новороденото да се насити още при първото прикрепване към гърдата. Доказват го експерименти, при които то се оставя върху корема на майката и успява да стигне до гърдата (разбира се, с голяма трудност), дори без външна помощ.
До средата на първата седмица от живота бебето изяжда около 200-300 милилитра мляко на ден, до края на седмицата обемът се увеличава до 400 милилитра.
„Ако погалите или леко докоснете бузата на новороденото, то обръща глава в тази посока и започва да прави сукателни движения. Този рефлекс е показател за здрава реакция. Тя се проявява до четиримесечна възраст и напълно изчезва едва към края на третата или четвъртата година", обяснява педиатърът д-р Светлана Грицун.
2. Изхвърля излишното
Цапането на пелените е може би най-обсъжданата тема сред майките. „Моята Ани, веднага щом започне да суче, цапа памперса.“
Запомнете: обикновено бебето ака до 5 пъти на ден, а тези на изкуствено хранене по-рядко - веднъж или два пъти.
До третия ден след раждането изпражненията са тъмнозелени и без мирис. По-късно стават бледожълти и придобиват съответния аромат.
До момента на изписване от родилния дом децата акат макар и малко количество, но често - 15-20 пъти на ден. Това не означава, че те трябва да бъдат опаковани в пелени дълго време - тялото им трябва да диша.
Обърнете внимание, ако бебето пишка по-малко от десет пъти през деня и нощта, това е индикатор, че кърмата е малко.
3. Съобщава за състоянието си
Първият плач - начинът, по който детето общува с външния свят - трябва да се случи веднага след като напусне утробата на майката. В този момент дробовете му се разширяват.
По-късно плачът се превръща в "морзова азбука" за другите, като дава сигнал за физически или психически дискомфорт.
Колкото повече време майка прекарва с бебето, толкова по-бързо ще се научи да разпознава причината за безпокойството.
Смята се, че колкото по-силно плаче малкото, толкова по-активно се развиват неговите дихателни и сърдечно-съдови системи, дава старт на необходимите процеси в мозъчната кора. Става дума за кратки "концерти".
Ако детето не се успокои дълго време и плаче, е наложително да потърсите причината за недоволството му.
Обикновено бебета плачат без сълзи. Сълзите се появяват едва на третата седмица
след раждането.
Снимка: Getty
4. Реагира на звуци
Изненадващо, бебето от почти първите дни след раждането си е в състояние да различи човешкия глас от всеки друг звук. Нежните думи на майката, нейната интонация успокояват, нотките на недоволство го вълнуват, а силните звуци го плашат: в отговор на рязък шум или удар то реагира - разтваря ръце и крака настрани и започва да плаче.
До третата седмица бебето придобива умение да се фокусира върху звуци. Забелязали ли сте как изведнъж замръзва или спира да гука ? Така че малкото слуша.
То помни звуци, докато е още в утробата. Класическата музика, например, която майката е слушала по време на бременност, може да го приспи и след раждането.
5. Различава предметите
Зрението на новороденото не е остро, то вижда само размазани очертания на предмети и лица. Границата, до която ги различава, е някъде на разстояние 20-30 см от очите, а след това - мъгла. Въпреки това то лесно (което не може да не изненада) улавя погледа на майка си или баща си.
Снимка: Getty
За развитието на зрението на много ранен етап са полезни черно-бели (контрастни), лъскави и червени играчки. За предпочитане с овална форма - те привличат вниманието най-добре.
Най-добре е бебето да заспива на приглушена светлина, защото от ярка лампа то започва да се вълнува и да мига.
6. Забавлява се
От първите дни на живота си бебето ясно показва какво му харесва и какво не. И няма нищо нелогично за нас възрастните. От сладкото неволно се усмихва, от соленото и горчивото прави гримаса.
Кожата му е тънка, така че е особено чувствителна към приятни докосвания, целувки по корема и лек масаж.
И колко емоции предизвиква хващането за пръста или косата на мама!
Повечето се къпят с удоволствие. И, разбира се, рядко някой остава безразличен към топлите родителски ръце.
Не се страхувайте, че ще разглезите бебето: прегръщайте го и го целувайте.
Едно е важно: дейностите и почивката трябва да се редуват. Ако видите, че на лицето му се изписва недоволство, а юмручетата са стиснати, спрете всякакви дейности, предупреждава експертът.
Някои умения се дължат на вродени инстинкти, други се придобиват с времето. Но е важно да знаете както тези, така и други характеристики на развитието, за да осигурите комфортна среда за бебето и компетентно да се грижите за него.
Мона Василева
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари