Как да разберете, че то е готово да стане собственик на смартфон, мнение на експерт
Снимка: Getty
Много съвременни родители си задават въпроса: време ли е да купят телефон за детето?
Според Катрин Пърлман, автор на Phone One, ръководство за родители за цифрова отговорност и сигурност, майките и татковците трябва да помислят и да се отговорят на тези въпроси, преди да вземат решение:
1. Защо детето се нуждае от телефон? То може да е от полза, ако се прибира от училище само или ако често остава вкъщи, без родители и възрастни.
2. Как ще възприеме факта, че ще ограничите престоя му на телефона?
3. Колко отговорно се отнася към вещите си?
4. Ще иска ли да научи за дигиталната сигурност и да обсъжда теми, свързани с нея?
Отговорите на тези въпроси ще позволят на родителите да разберат дали детето е готово да поеме отговорност за новия си телефон и да го използва разумно, без да застрашава себе си и околните.
Снимка: Getty
Възможни опасности
Взели сте решение, че ще купите телефон. Сега е важно да помислите върху петте основни опасности, които той носи:
1. Много интернет измамници, чиито жертви стават често дори и възрастни.
2. „Дигиталният отпечатък“, който детето оставя в мрежата: къде публикува информация, с кого я споделя.
3. Какво прави в социалните мрежи, какво съдържание гледа, как общува с другите.
4. Как социалните мрежи му влияят, сблъсква ли се с кибертормоз, колко време прекарва пред екрана на смартфона.
5. Кой му влияе онлайн, доколко осъзнава, че инфлуенсърите публикуват реклами и получават пари за това и, че те се опитват да продадат нещо, на тези, които ги следват.
Изключително важно е родителите и децата да водят открит и честен диалог относно сигурността. За да помогнете на детето си да разбере, че не всички, които среща онлайн, са негови приятели, можете да опитате ролеви игри.
Важно е да се разработи набор от правила за използването на телефона – например кога и колко то може да играе видео игри, къде трябва да бъде телефонът през нощта.
Подгответе го за възможни измами, фишинг и други онлайн опасности, така че то да разбере за какво да внимава и да знае каква информация никога не трябва да споделя.
В бъдеще, когато то порасне, можете да говорите с него на по-сериозни теми. За това, че качването на снимки и информация, свързана с други хора, е възможно само с тяхното съгласие.
За това как смартфоните и социалните мрежи влияят на психичното здраве на хората, за секстинга (обмен на интимни снимки в месинджър) и т.н.
Дигиталното образование е процес, който може да започне в детската градина и да продължи през целия живот, тъй като дигиталния свят непрекъснато се развива, казва Пърлман.
Сигнал за аларма
Има няколко признака, че комуникацията на детето със смартфон някъде се е объркала.
Ето на какво трябва да обърнете внимание:
- Детето изоставя всичко, което го е интересувало преди, спира да общува с приятели, поведението му се променя, изпадна в депресия или тревожност.
- Губи мотивация, не иска да прави нищо, просто постоянно седи на телефона.
- Повишена потайност – хлапето се опитва да не показва на родителите си какво има на екрана на смартфона му или се крие през цялото време в стаята си с телефон в ръце.
Това силно подозрително и смущаващо поведение може да е показателно за прекомерно време пред екрана, кибертормоз или опасни онлайн контакти.
По материали на today.com/parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари