И не защото той е любимият родител
Баща и син играят футбол. Снимка: Shuttersock
Вероятно сте забелязвали една закономерност - децата се държат много по-зле с майка си, отколкото с баща си. Насаме с мама те по-често плачат, хвърлят играчки и са по-раними.
С таткото са по-склонни да следват правилата и да правят това, което им се каже.
Баща и син се забавляват. Снимка: Shutterstock
Важно е да поясним, че не определяме поведението на детето на „добро“ и „лошо“. Проблемното поведение не е нещо, което се случва нарочно. Хлапето така взаимодейства със света.
Така че, защо детето се държи „добре“ с татко?
Майка и дете си играят. Снимка: Shutterstock
Почти във всяко семейство майката прекарва много повече време с децата, отколкото таткото. Дори работещите майки изпълняват много повече задачи, свързани с грижата за децата, отколкото бащите, било то за подготовка за детска градина или училище сутрин, посещение на събития, водене на извънучилищни занимания, спорт и много други.
Оказва се, че средно една майка прекарва 6 или повече часа с детето си, докато работещият баща обикновено отделя 2-3 часа на ден.
Съответно, този, с когото детето е най-често, става свидетел на емоционалните му изблици.
Освен това времето, прекарано с детето, влияе върху емоционалното състояние на родителите. Например, докато дойде часът за лягане, майката може вече да е емоционално изтощена. Това ще затрудни спокойното й общуване с детето и следователно ще повлияе на поведението му.
Баща, който общува с децата си в определени (и сравнително кратки) периоди и обикновено е по-спокоен и весел. И хлапето го предпочита за игра и разходка.
Семейство играе с децата. Снимка: Shutterstock
Децата са умни, интуитивни, адаптивни и се държат в съответствие с подхода на родителите.
Да приемем, че майката има авторитарен стил на възпитание: тя строго спазва границите и спокойно се справя с несъгласието на хлапето и съпротивата да върши това или онова. В същото време татко, с приблизително със същия подход, изобщо не толерира това и не е склонен да преговаря.
В такова семейство детето бързо ще разбере, че мама приема хленченето и капризите, докато при татко това ще доведе до санкции. Следователно детето по-често реагира със съпротива на исканията на майката, отколкото на бащата.
Същото се случва, ако мама лесно се поддава на натиск, а татко твърдо се придържа към правилата.
И майката ще се оплаква по-често , че детето се държи „лошо“.
Добрата новина е, че можете да анализирате вашия стил на възпитание и да го коригирате, за да съответства на това, което искате от детето си.
Хората използват огледални неврони от ранна до зряла възраст, за да наблюдават и учат. Когато възрастният се усмихва и е спокоен, детето отговаря със същото поведение. Когато възрастният е напрегнат, избягва контакт с очите и говори грубо, детето също става тревожно.
Как това се отразява на поведението на детето с родителите му?
Наблюдавайте сигналите на тялото си. Вероятно таткото, който не е имал време да се измори, е по-спокоен и изпълнен с ентусиазъм.
Докато майката от своя страна е по-напрегната и детето копира нейното поведение.
За да се развива детето адекватно, е необходимо то да има сигурна привързаност. Родителите трябва да бъдат „сигурно убежище“ което означава да останат спокойни, да участват в решението на проблемите на детето, когато то преминава през емоционална буря.
Когато е ядосано, то започва да се отдръпва от родителите си - затова е важно да посрещнете тази буря с емпатия и състрадание. То трябва да разбере, че изразяването на емоции е не само безопасно, но и не влияе на вашето отношение към него.
От гледна точка на детето това е прост въпрос: „Безопасно ли е да покаже чувствата си?“
То знае интуитивно кой родител може да му осигури сигурно убежище и кой ще бъде до него в най-трудните моменти.
По материали на BabyChick , Мона Василева
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари