Последствията могат да бъдат сериозни. Какъв специалист да търсят родителите
Снимка: Getty
Децата често хъркат през нощта, когато носът им е запушен, гърлото ги боли, имат температурата или бронхит. Но при някои редовното хъркане по време на нощния сън е свързано с други причини. За тях разказва детският алерголог д-р Анастасия Козирева.
Хъркането по време на сън не е толкова безобидно състояние. То може да бъде придружено от такива неприятни симптоми и усложнения като:
- главоболие,
- високо кръвно налягане,
-временно спиране на дишането по време на сън през нощта. Това намалява концентрацията на кислород в кръвта, а липсата на кислород се отразява негативно на целия организъм.
-нощна енуреза (напикаване).
В резултат на това детето не се чувства добре през деня, а
това се отразява и на успеха му в училище
Хъркането може да бъде свързано със синдрома на обструктивна сънна апнея (OSAS). При това опасно състояние дишането през нощта внезапно за кратко спира, прекъсва и белодробната вентилация, а нивото на кислород в кръвта намалява. Човек изпитва безпокойство, започва да се върти, след което той поема дълбоко въздух. Затрудненията при дишане по време на сън са свързани със стесняване на дихателните пътища на нивото на фаринкса.
Ако детето започне да хърка по време на сън, трябва да се консултиране с УНГ специалист, тъй като една от причините
може да са увеличените сливици
„В момента в Съединените щати годишно се извършват 500 000 отстраняване на сливици. В 80% от случаите индикации за операция са хъркането и сънната апнея. При 25% от затлъстели деца с тежка сънна апнея симптомите продължават след като сливиците им се отстранят. “, казва лекарят.
Правят се и допълнителни изследвания.
Понякога се налага и полисомнография. При това изследване към пациента по време на нощния сън се прикрепят сензори и се проследява дали дишането му прекъсва и колко пада насищането с кислород на кръвта му.
Няма точно обяснение на причините за хъркането.
Мона Василева
Има плодове, което са по-малко сладки от останалите от гледна точка на количествата захар.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари