Как е правилно да утешим плачещото и уплашено хлапе, съветва психолог
Дете, което плаче. Снимка: Guliver / Getty
Когато детето удари и избухне в сълзи, родителите правят всичко възможно да го успокоят. Част от думите, с които родителите се опитват да го успокоят, изричат по инерция – те не вършат работа, вредят.
Малко родители се отнасят философски към детските сълзи.
Можете търпеливо да кажете на приятелката си: „Плачи, плачи, наплачи се, ще ти олекне!“
Но, когато детето се разплаче, искате незабавно да го спрете
И, разбира се, първото нещо, което мама ще каже е: „Не плачи, скъпа“.
Психолозите обаче изобщо не одобряват този метод на утеха.
Да, може би проблемът ще бъде решен в момента. В дългосрочен план обаче ефектът от подобни фрази е изключително негативен.
Семейният психолог, автор на популярния блог @psyko_therapy, Джакс Андерсън, разказва защо никога не съветва децата си да спрат да плачат.
Ако детето се е ударило, фрази като: „Всичко е наред“, „Добре си“, „Това е само драскотина“, „Стегни се “, ще повлияят на способността му да се справя с емоциите си по-късно в живота.
„Правим лоша услуга на децата си, когато им казваме, че трябва да контролират чувствата си“, обяснява психологът. - Разбира се, детето е разстроено – паднало е, коляното го боли, а след това вижда, че тече и кръв. В такива моменти детето не може да се контролира. Може би болката не е толкова силна, но то истински се страхува.”
Ако родителят постоянно използва такива фрази, за да го утеши, детето ще започне да се съмнява в своите усещания и чувства. С течение на времето, според Андерсън, за детето това ще се превърне в сигнал, че „то причинява неудобство на себе си и на другите хора“.
Вместо това психологът съветва родителите да признаят чувствата му и да го насърчат. Добре е да му кажат: „Добре е да плачеш, когато те боли“, или „Да, плашещо е, когато видиш кръв“.
„Децата ни се нуждаят от нашата помощ и подкрепа, за да се научат как да управляват чувствата си. Ето защо, ако хлапето е паднало, ако е разстроено или уплашено, му покажете цялата си грижа и състрадание, вместо да се опитвате да го успокоявате с всички сили и средства “, съветва експертът.
Мона Василева
.
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари