4 издайнически сигнала ще ви помогнат да разпознаете грешното поведение
Снимка: Shutterstock
Властните родители сякаш не правят толкова силно впечатление, когато детето е твърде малко. Но щом то прекрачи прага на тийнейджърството, проблемите избуяват със страшна сила.
Получава се сблъсък между два остри камъка, в който нито един не печели, а точно обратното – пораженията могат да бъдат много тежки върху все още крехката, макар и пораснала детска психика. Защото и като тийнейджър, детето си остава дете, с тази разлика, че сега е много по-лесно ранимо.
Ето как да разберете дали попадате в тази категория. И правилните начини да поправите поведението си.
Снимка: Shutterstock
Детето прави всичко възможно да ви впечатли
Властният родител може да принуди тийнейджъра да се стреми да получава одобрение, дори с цената на неща, които определено не са му по вкуса. Така ще извършва определени постъпки с подсъзнателната мисъл, че те ще им се харесат и ще получи одобрение или похвала. Това може да бъде както избора на гимназия или език, който да учи, до решението какви и кои да бъдат най-добрите му приятели.
Ако правите това, значи трябва спешно да спрете да се месите в живота на детето си и да давате съвет единствено в случаите, когато такъв ви е поискан. Също така не трябва да прилагате фини психически атаки с цел да манипулирате тийнейджъра, за да прави онова, което вие смятате за редно. Ще ви бъде по-лесно, ако просто си отворите очите за неговите постижения, които ще осмислят решението ви да не се намесвате.
Тийнът се държи точно като вас
Присъщо е на децата да имитират поведението на родителите си. В юношеството обаче те все по-малко правят това и все повече опитват да бъдат себе си. Ако дори и в този период имитацията продължава, това означава че има нещо нередно.
Може би е време да се запитате дали тийнейджърът не прави това, защото иска да ви се хареса или не желае да ви разочарова. Подобно поведение в тази възраст със сигурност не е градивно за него, така че е добре да се намесите деликатно, за да промените това. Може да го насочите към нещо, за което знаете че има интерес, но сякаш се страхува да предложи. Ако това ще му даде нужното самочувствие и увереност да прави нещата, които харесва, би било наистина чудесно.
Снимка: Shutterstock
Не поема сам никаква инициатива
И най-вероятно чака вие да направите това. Не бива да бъркате това поведение с липса на мотивация. Тук става дума за нещо съвършено различно. Липсата на инициативност или страхът да започнеш нещо сам, може да се превърне в сериозна пречка в зрелия живот. Тъй като точно сега детето се учи на поведение, което да използва и през следващите години.
Няма как да очаквате да върви напред, ако то изпитва страх или очаква от вас, да го направлявате. Няма да сте цял живот до него и е време да разбере това. Бъдете мотиватор, но го направете умно. Трябва да стимулирате детето си, а не да го контролирате.
Има проблем с личните граници
Властният родител може да повлияе на способността на детето да създава и поддържа приятелства и изобщо нормални отношения с връстниците си. Ако сте от хората, които се интересуват за всяка подробност от личния живот на детето и се месят в избора му на приятели, това означава, че имате сериозен проблем. От една страна – детето ви може да остане съвсем без приятели, от друга – няма гаранция, че тези, които вие харесвате, ще бъдат най-добри за него. От трета – все някога тийнейджърът ще порасне и прозре какво сте направили с живота му. Нали не мислите, че би ви простил с лека ръка?
Затова се въздържайте от коментари и се намесвайте само, когато наистина става дума за реална опасност.
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари