5 трика, които го учат на самоконтрол
Снимка: Guliver / iStock
Гневът е нормална емоция! Има значение обаче как го „укротяваме“.
Ето няколко съвета, които ще помогнат на децата да се справят с гнева по положителен начин, пише moms.com.
Изпитваме много и полярни емоции - щастие, тъга, стрес, гняв. Приемайки и усещайки емоциите, ние се учим да ги управляваме и да ги насочваме в здравословно русло. Ако ги пренебрегваме или се опитваме да ги потиснем, те си „отмъщават“ и то по доста зрелищен и неприятен за околните начин.
Особено когато става въпрос за емоции като страх или гняв! Но има и сложна част - да можеш да управляваш тези емоции и да ги обработиш по положителен и здравословен начин, е умение, което се учи и то от най-ранна възраст. А работата върху тези умения продължава цял живот.
Така че, за да помогнете на детето да израсне и да развие здравословни умения за справяне, е важно да го научите да преработва и гнева, и стреса и други подобни негативни емоции.
Ето няколко съвета, които могат да бъдат полезни за деца и тийнейджъри.
Научете децата да разпознават и да назовават чувствата си
Изглежда очевидно и елементарно, но не е така! Първата стъпка към умението да се справим с гнева по позитивен начин е, да можем да определим емоцията.
Когато детето се чувства ядосано, гневно или разстроено е добре да го оставите да почувства емоцията (без значение дали емоционалната реакция е оправдана, според вас).
Важно да му помогнете да разбере какво чувства и да назовете тази емоция.
Насърчавайте дори малкото дете да говори как се чувства в момента и потвърждавайте, че това, което чувства, е нормално и е добре.
Установете правила за изразяване на гнева
Когато детето е гневно и разярено, му е трудно да контролира изблиците.
Няма значение на каква възраст е, важно е да разбере, че гневът е нормална и здравословна емоция, но някои негови прояви са неприемливи.
Правилата за изразяване на гнева за всяко семейство са различни, в зависимост от това, какво то смята за приемливо.
Някъде е прието да се повиши тон, докато други насърчават по-нежни методи. Каквито и да са правилата на вашето семейство, се уверете, че децата ви разбират. И, че колкото и да са ядосани, водещо ще е уважението към другите около тях.
Дайте им безопасни, здравословни алтернативи да изразят гнева си
Създайте правила, напишете списък за начините, по които детето може да изрази гнева си. То не бива да потиска и да крие емоцията. Трябва да я „излее“ от себе си.
Гневът е емоция, която бързо излита и се разсейва. След това детето ще е в състояние спокойно да говори за това как се чувства.
Пробвайте с някои конструктивни методи. Те ще помогнат на хлапето да преработи гнева си.
За по-малките деца физическата активност винаги е добър вариант - скачане, тичане, състезание по обиколки на задния двор или подскоци на батута, са добро решение.
Гневът може да бъде насочен и към определена вещ - хартия, която може да бъде разкъсана, стрес топка или дори балонче, което да пукнат.
Тези методи със сигурност ще са от помощ и за по-големите. Ако детето е в състояние да говори за чувствата си, помислете дали да му вземете дневник или тетрадка, в която да записва какво чувства, докато е обзето от гняв. То може да разкъса страницата, след като е изляло своите чувства и мисли, може и просто да се успокои от самото писане.
При всички положения това ще е му помогне по-добре да разбере как се е чувствало в този момент.
Моделирайте правилното поведение
Децата гледат какво правим и всъщност „отразяват“ като огледало нашите действия и поведение. Така че, ако искаме те да управляват гнева си и то по по-здравословен начини, тогава НИЕ трябва да дадем този пример.
Много е лесно да изпуснете нервите си, когато сте уморени, стресирани или претоварени. Но трябва да помним, че децата винаги гледат и се учат от нас.
Затова намерете по-положителни начини и за себе си и укротете гнева си. Много от изброените техники, ще помогнат и на вас.
Въздържайте се да крещите, казвайте на глас как се чувствате и защо се чувствате така, поемайте отговорност за собственото си поведение.
Дайте пример и децата ви със сигурност ще го последват.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари