За да се радва на живота тук и сега
Снимка: Guliver / iStock
Как в съвременния живот да не загубим себе си, как да намерим своя „емоционална възглавница за безопасност“ и да открием път към личния си емоционален баланс?
Пробвайте с необичайните съвети на актрисата, режисьор, цирков и болничен клоун – Лерика Пивненко-Лукина.
Тя насочва към един по-различен подход към успеха в работата и в живота, съветва как да почиваме повече, да намираме време за себе си, за децата и съпруга – особено ценни съвети във време на пандемия и изолация, когато душата на всеки се свива.
Правило 1. По-просто, леко и по-весело
Когато се чувствам напрегната, припомням на себе си тези 3 думи: "по-просто, леко и по-весело", и продължавам да работя, но с усмивка и без излишно напрежение.
Правило 2. Безопасно пространство и без оценки
Важно е да създадем такава среда първо за себе си, а след това за децата и семейството. Вътрешната цензура и критика, че вечно нещо не е така както трябва, аз пускам „в отпуска“ и след това търся нещо, което ме интересува и ми е забавно.
Много по-интересно се живее, когато не оценяваш, а си любопитен – изследваш себе си, възможностите и способностите си.
Правило 3. Не мисли - действай
Светът се променя и ние заедно с него. Приемете промените като игра, която тепърва започва. Каква ще бъде тя и как ще завърши? Това са сложни въпроси. Аз просто се отпускам и ... действам. Играя, живея и получавам цялото удоволствие. Това позволява по-лесно да се пренастройваме и адаптираме съм новата реалност.
Правило 4. Раз-два-три – играем!
Ако нещо ви се стори непосилно трудно и сложно, си спомнете, че някога сте били дете. Във всеки от нас то още живее. А какво обича то най-много – да играе!
Вместо насила да се задължавате да правите нещо (дори срещу много пари), пребройте до три и го направете.
В началото може да ви се наложи да броите до 10, след това до 5, и накрая да стигнете до формулата: „Раз-два-три – направи!“
Това упражнение помага не само на децата, но и на възрастните, защото им дава усещане за двойна победа - работа е свършена, а парите са спестени.
Правило 5. Не се опитвай да направиш впечатление, да разсмееш, да очароваш. Всичко и така е прекрасно
За първи път чух този съвет в първи курс на цирковото училище от своя педагог Лев Григориевич Усачев, който над 30 години работи в цирка и преподава цирково изкуство. В началото ми беше сложно да го разбера и приема. След време обаче осъзнах посланието.
През повечето време ние се опитваме да се покажем по-добри отколкото сме, да прикрием недостатъците. Без да се вглеждаме в достойнствата си, акцентираме само на недостатъците.
Предлагам веднага, от този момент всеки да разреши на себе си да бъде такъв, какъвто е и да си живее живота, без да пробва да оправдае нечии очаквания.
Оказва се, че това е много здравословно. Пробвайте!
Правило 6. Започнете от нулата - това е приятно и полезно
Всеки знае че, ако чашата е на половина празна, може за бъде допълнена, но ако е препълнена (със задачи, емоции), нищо вече не го интересува и вдъхновява.
Животът всеки ден ни предлага нещо ново. Ако отдавна искате да свършите нещо, но така и не стигате до него, го направете сега. Не отлагайте.
Дайте си възможност да излезете от рутината, да погледнете на себе си и на семейството с нови очи.
Ще се учудите как след това и животът, и работата ще ви се сторят по-цветни и по-интересни.
Снимка: Guliver / iStock
Правило 7. Вие сте уникални, усетете удоволствие от това
През цялото време ние бързаме да си докажем - на себе си или на околните, вместо да се наслаждаваме на всеки момент, който повече може и да не се повтори. Просто ще бъде друг, също така забележителен, но няма да е същият.
Гонейки съвършенство, пропускаме много. Това не е лошо, но трябва да можем и да дишаме, защото животът е кратък, а работата – безкрайна.
Добре е да помним, че никой няма да ни направи щастливи, ако самите ние не се погрижим затова.
Правило 8. Всичко, което правите, е правилно
При клоуна е точно така – чувства, действа и това е най-доброто! Как иначе?
Хората често се укоряват, преживяват, защото са избрали един от милиони възможни варианти. Взели са решение. Щом е така, няма защо да съжаляват за избора си.
Правило 9. Бъдете уверени в своята увереност
Това е важен урок. Да не се съмняваме в това, което правим. Просто трябва да го свършим по най-добрия възможен начин. Тази увереност помага да заредим с оптимизъм и да зарадваме тези, които са на границата на отчаянието.
Когато в ролята си на клоун, сутрин си сложа червения нос, ми става топло, че ще мога да дам част от сърцето си на другите.
Когато аз съм добре, това състояние „пренасям“ и давам на околните.
Когато сутрин се събудим, прегърнем близките си, изпълним семейните си задължения, ни става хубаво – и даряваме всичко това на хората около нас.
Правило 10. Първо се усмихнете и пуснете въздухът да влезе във вас
Всяко нещо, което правя, започвам с усмивка и дълбоко дишане. Това ми помага да се настоя за това, което предстои. И въпреки, че често се налага да отворя болничната врата, без да знам какво ме очаква зад нея, това много ми помага. Приемем го с усмивка и спокойствие.
Правило 11. Клоунът винаги казва „Да!“
Ако можем да гледаме на живота като на приключение, всяко събитие ще възприемаме като възможност да поиграем и да се насладим на дадения момент. За моята професия на клоун, който работи и в болниците, това е истински подарък от съдбата.
Навикът да виждаш в трудностите своята сила и да кажеш „Да, добре, аз съм готова!“ , ми помага и като клоун, и като човек. Успокоява ме и не нервнича.
А, когато се попитам: "Какво още мога да свърша, за да съм победител?“, това винаги ми дава кураж да съм по-силна, по-умна и да спечеля и най-трудната битка.
Благодарение на това отношение към самата себе си, сега все по-често заспивам не с мисълта какво не съм успяла да направя, а с какво успешно съм се справила днес.
Забелязах, че се събуждам с усмивка, и гледам на деня като на нова възможност.
Мона Василева
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари