Имунизацията срещу туберкулоза, която имаме, в някаква степен ни защитава от Covid-19
Снимка: Guliver / iStock
Експерти от Тексаския университет (Хюстън, САЩ) направиха сравнение между епидемиологичната обстановка в 176 страни по света по време на пандемията с коронавируса. В хода на проучването те установиха, че БЦЖ ваксината по някакъв механизъм влияе на заболеваемостта и на смъртността, съобщава Irishtimes.
Оказва се, че в тези страни, в които има системна имунизация против туберкулоза, потвърдените случаи на коронавирус, са 10 пъти по-малко.
Един от учените – д-р Пол Хегърти от болницата в Дъблин, отбелязва, че това може да намали смъртността от Covid-19 близо 20 пъти.
Учените подчертават, че данните може да са резултат от стечение на редица обстоятелства и факти, но те убедително доказват, че БЦЖ ваксината защитава от зараза.
Епидемиолозите правят сравнение между страни, в които ваксината срещу туберкулоза е задължителна и се прави от години и тези, в които тя е само препоръчителна и голяма част от населението не е имунизирано.
Резултатите, които получават изненадват дори учените.
„Не очаквахме да открием толкова категорична разлика“, коментират те.
Д-р Хегърти привежда като доказателство, събраните от екипа му данни. В страни, в които БЦЖ ваксината е била задължителна, заболеваемостта от COVID-19 за 15 дни е 38 човека на 1 милион жители. А, там където подобна ваксина не е правена, заболеваемостта е в пъти по-висока – 358 болни на 1 милион население.
Има и още едно обнадеждаващо предположение. Ако възрастните са били имунизирани с БЦЖ ваксината в детството си, те не са така уязвими от респираторни инфекции. Това обаче предстои тепърва да се доказва.
Учените обръщат внимание и на 3 нови симптома на заболяването, пише The Lancet.
В първите дни непосредствено след заразяване, може да има главоболие. При анализ на данни се оказва, че 8% от заразените с коронавирус в Ухан са имали такова оплакване. Освен това някои са имали и чести пристъпи на световъртеж.
Вторият симптом не е така популярен, но е много по-опасен – това е рязка загуба на обоняние. Страни като Китай, Южна Корея, Италия, Германия са регистрирали редица случай, в които заразени с коронавирус са изгубили частично или напълно способността да разпознават и да удещат миризми.
Друг симптом, според Световната здравна организация, може да е чувството на тревога и обща слабост. Те са били наблюдавани при заразени възрастни хора от Вашингтон.
Според данни на СЗО заразените с Сovid-19 в света на 7 април са 1 214 466 човека.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари