В коя възраст и по какъв начин се проявява. Трябва ли да ни плаши като родители
Едиповият комплекс е нормален етап от развитието на детето.
Снимка: Shutterstock
Едиповият комплекс е несъзнателното желание на детето за интимна близост със своя родител от противоположния пол. Това може да създаде някои неудобства и да провокира негативни реакции от страна на другия родител. Не бива да се приема обаче като проблем, защото е нормален етап от емоционалното развитие на детето, свързан с неговата сексуална идентичност.
При Едиповия комплекс детето проявявя увлечение към противоположния п пол родител, отхвърляйкия другия.
Снимка: Shutterstock
Едиповият комплекс е несъзнателно отхвърляне от страна на детето на родител от същия пол (баща към син или майка към дъщеря), свързано с влечение към родител от противоположния пол (майка към син или баща към дъщеря). В съвремената психоанализа този израз се използва и за двата пола, макар за момичетата да е по-подходящо да се говори за комплекс на Електра.
Изразът „Едипов комплекс“ произлиза от легендата за Едип, герой от гръцката митология, предопределен от съдбата да убие несъзнателно баща си, който го е изоставил при раждането. След това той се жени за майка си Йокаста, без да знае истинската ѝ самоличност.
При момичетата „Комплексът Електра“ черпи вдъхновение от гръцката героиня, убила майка си Клитемнестра, за да отмъсти на баща си Агамемнон.
Едиповият комплекс е концепция, първоначално разработена от Зигмунд Фройд в областта на психоаналитичната теория, за да опише как детето развива идентификация с родителя от собствения си пол и проявява интимни желания към родителя от противоположния пол.
Фройд твърди, че либидото възниква още при раждането и преминава през различни еволюционни фази, които могат да бъдат свързани с различни ерогенни зони (тоест онези части от тялото, чиято стимулация е източник на сексуално удоволствие).
Според Фройд фазите на Едиповия комплекс са следните:
В оралната и аналната фаза либидото на индивида е автоеротично, а във фалическата се разгръща извън самия индивид.
Те могат да се проявят в етапа на афективно развитие на детето, който настъпва между 2 години и половина и 6 години.
Едиповият комплекс може да се прояви при момчето около тригодишна възраст, когато:
Що се отнася до момичетата, Едиповият комплекс може да бъде конфигуриран по подобен начин, с необходимите вариации. Една дъщеря може да засили любящата проекция към баща си, от когото иска многобройни прояви на обич. Освен това момиченцето се опитва постоянно да привлича вниманието на баща си, като често се крие в ръцете му. В същото време майката става съперница или се възприема като излишна фигура. В най-лошите случаи момичето проявява неуважително и агресивно поведение към фигурата на майката, която е насърчавана да се отдалечи от бащата.
Между 3 и 5 години детето започва да разбира, че не му е позволено да съблазнява майка си – най-често забележката е направена от таткото. Срещайки границата на забраната, детето е принудено да отложи задоволяването на нагоните си. И Едиповият комплекс започва да се проявява чрез пристъпи на гняв и кошмари. А се нарича кастрационен комплекс, тъй като детето вярва, че наказанието, наложено от баща му, е справедливо.
Към 5-6-годишна възраст детето постепенно се отказва да заема мястото на родителя от същия пол и измества интереса си от майката към друга жена извън семейството. Нещо повече, започва да споделя дейности и възприема поведение, подобно на това на баща си, с когото постепенно се идентифицира.
Момичетата, от друга страна, започват да имитират майка си, която взимат за пример за подражание. Разрешаването на проблема води до психическо осъзнаване на разликите между двата пола и между поколенията.
Едиповият комплекс се определя като положителен, ако детето проявява любяща проекция към родителя от противоположния пол, докато родителят от същия пол става обект на враждебни чувства.
При негативната форма ситуацията изглежда обратна и детето има влечение към родителя от същия пол, отхвърляйки този от противоположния пол.
Но в повечето случаи се проявява в сложна форма, в зависимост от конкретния случай.
Родителите трябва внимателно да обяснят на детето ролите на мама и татко в семейството.
Снимка: Shutterstock
Едиповият комплекс е преломен момент, в който се осъзнава разликата между половете и поколенията. Този етап изисква подходящо внимание от страна на родителите. Необходимо е да се обясни на детето, че няма как да има същия тип връзка, която баща му има с неговата майка, но в течение на времето ще намери друг човек, с когото може да прави това, което правят родителите му .
Обикновено по време на емоционалното развитие авторитетът на бащата поставя ограничения върху желанията на детето. Ако обаче то стане агресивно или прояви прекомерна ревност и враждебност, родителят трябва да продължи да се държи така, сякаш нищо не се е случило. А предпочитаната семейна фигура да използва всяка възможност, за да накара детето да оцени другия родител.
Едиповият комплекс е нормална фаза в развитието на сексуалността и личността на всеки индивид. Но е важно как двамата родители изграждат връзката с децата си.
Деца, подложени на физическо и словесно насилие, отхвърляне и жестокост от родителите си, са по-склонни да развият проблеми с емоционалната интимност.
Едиповият комплекс обикновено се разрешава между петата и седмата година, с прогресивния отказ от заемане на мястото на родителя от същия пол (бащата за момчето, майката за момичето). Около 5-6 години започва възрастта, в която момчетата са щастливи да възприемат поведение, подобно на това на баща си, а момичетата искат да имитират майка си. Тези поведения помагат за преодоляването на Едиповия комплекс и очертават навлизането в нова фаза на израстване на детето и неговия правилен психологически подход към бащината и майчината фигура.
Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари