Как да адаптирате грижите за новороденото през различните периоди от годината
Бебе в количка на разходка в снега. Снимка: Shutterstock
Често лекарите казват, че развитието и здравето на новородените зависи от времето на годината, в което са родени.
„Зимните“ бебета, които са родени от началото на ноември до края на февруар са различни от "летните " - тези, които са родени между средата на май и средата на септември.
Бебе, в количка в снега. Снимка: Shutterstock
При зимните новородени разходките обикновено започват по-късно и са по-кратки. Страхувайки се, че детето ще „замръзне“, родителите повдигат горната част на количката и поставят защитно покривало.
Оказва се, че слънчевите лъчи по никакъв начин не достигат до него.
Поради липсата на слънчева светлина детето може да е изложено на риск от рахит и ще започне малко да изостава в растежа и развитието на мускулите. А витамин D има лечебен ефект само под въздействието на слънчевата светлина, обяснява педиатърката Лада Старостина.
За да намалите риска, е достатъчно да излагате лицето на бебето на слънчеви лъчи само 15 минути на ден. Затова свалете гюрука на количката наполовина по време на разходката.
„Летните“ бебета нямат този проблем, тъй като почти веднага след раждането започват да излизат навън, разходките продължават по-дълго и слънчевите лъчи, колкото и детето да е скрито, падат върху него.
Малко дете яде зеленчуци. Снимка: Shutterstock
Всички витамини без изключение са важни за новородените. Но витамин D е особено важен за тях, така че е важно да се консултирате с вашия педиатър, който ще уточни дозата и в каква форма да го давате.
Витамин D нормализира калциевия метаболизъм, който е необходим за нормалното развитие на опорно-двигателния апарат. Неговият дефицит може да доведе до лишаване на костите от калций . В началния стадий на дефицит на витамин D краката и дланите на бебето често се потят, на гърба на главата могат да се появят плешиви петна и то да стане летаргично.
Ако дефицитът на витамин D не се коригира, костите могат да се деформират. Това ще влоши работата на вътрешните органи. По-късно мъникът може да развие рахит. Неговите признаци са: увеличаване на размера на главата, деформирани кости на скелета и изкривени крака. Началото и обострянето на заболяването обикновено настъпва през късна есен, зима и рано на пролет.
Друга разлика е, че „зимните“ бебета обикновено прохождат по-рано от „летните“.
През лятото бебетата, родени през ноември-декември, вече могат да седят сами и да се опитват да стоят на краката си. Няма сила, която може да задържи бебе, което вече е стъпило на краката си, да остане в количка. Искате или не, се оказва се, че „зимните“ бебета са активни не само у дома, но и по време на разходка.
Родените през лятото стават активни през зимата или пролетта. За детето е неудобно и доста по-трудно да ходи, когато е с грейка и апрески, затова то се движи по-малко.
Тези разлики обаче са временни - децата много бързо наваксват.
Мона Василева
Подправките не само овкусяват храната, но и ни предпазват от неприятно подуване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари