На колко време да го перете, кога се налага да се подменя още по-често
Мъж, жена и кученце в леглото. Снимка: Shutterstock
Върху дълго използваните калъфки за възглавници понякога има хиляди пъти повече бактерии отколкото на тоалетната седалка. Това е така, защото клетките от епидермиса на лицето се обновяват всяка вечер и се отлагат и трупат върху възглавницата.
"Човек прекара около една трета от живота си в сън, а между чаршафите съжителства с 16 разновидности на гъбички. Задно с тях там се отлагат люспи мъртва кожа, полени, мазнини, следи от почва, бактерии, акари и... техните изпражнения" , обяснява американският микробиолог, професор Филип Тиерно, автор на много статии и популярни книги, който в продължение на 20 години изследва проблема.
Според проучвания средностатистическият човек сменя калъфките на възглавницата веднъж на 2-3 седмици, докато дерматолозите препоръчват това да се прави дори два пъти седмично. В противен случай на лицето може да се появи алергия, кожна инфекция или възпаление.
Чаршафите са дом на праховите кърлежи – акарите. А любимият им сезон е краят на есента, когато е топло и влажно. Въпреки, че няма сезон, в който те да не се размножават. Любимата им температура е 20-25 градуса. Затова са най-много в леглото. Там се гуши армия от 30-40 хиляди микроакара и яде на воля. Те се хранят с кожата ни и причиняват дихателни алергии, астма, алергична хрема, конюнктивит и дерматити. Виновни са не самите гадинки, а белтък, който се отделя в изпражненията им, оттам попада във въздуха и го вдишваме.
Затова лекарите препоръчват да сменята калъфки за възглавници много по-често, а чаршафите поне веднъж седмично.
Ето 4 зарази, които дебнат между чаршафите.
Жена сменя чаршафите. Снимка: Shutterstock
По правило астмата е заболяване, което се развива в детството, но може да се появи и при възрастни. Една от причините е постоянният прах наоколо, включително акарите, които се размножават в спалното бельо, ако то не е сменяно дълго време.
За хората с диагностицирана астма замърсеното спално бельо само ще влоши ситуацията.
Пъпките и черните точки най-често излизат по лицето, но могат да се появят и по гърба и гърдите. И не се непременно проблем само за тийнейджъри. Акнето засяга хора от всички възрасти.
Замърсените чаршафи и калъфки за възглавници могат да влошат състоянието на кожата и да причинят обриви и пъпки.
Причината са прахови акари, които живеят върху спалното бельо.
Те причиняват дразнене и възпаление. Лечението им е дълго и скъпо. Затова, ако вече имате кожни проблеми, калъфките за възглавници трябва да се сменят поне веднъж на 2-3 дни, а чаршафите и пликовете за завивки - веднъж седмично.
„Губим почти милион мъртви кожни клетки на ден“, казва д-р Сабрина Фелсън от Нюйоркския университет. - Много от тях се излющват, докато спим или просто лежим в чаршафите. Това е идеална храна за прахови акари, чиито изпражнения могат да причинят алергии или екземи, обриви, пъпки, зачервявания и други кожни възпаления, които отнемат много време и са скъпи за лечение.“
Чудите се как пневмонията може да бъде свързана със спалното бельо?
Според проучване, публикувано в списание Science direct, белодробното заболяване се причинява от стафилококови бактерии, които живеят върху мръсни постелки. Ако човек се зарази от замърсеното спално бельо (с вътреболнична инфекция, например), след като се прибере вкъщи, ще пренесе инфекцията.
Само редовната смяна на чаршафите и честото пране може да освободи леглото от всякакви бактерии. Разбира се, подобен казус е рядкост, но все пак вероятността да се разболеете дори у дома, е налице.
- ако спите гол;
- ако имате мазна кожа, пърхот и се потите много през нощта;
- ако имате кожни заболявания;
- ако „живеете“ в леглото - работите, ядете, или просто лежите много в него;
- ако имате котка или куче, което спи на леглото.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари