5 стратегии, които ще ви подкрепят и ще помогнат на хлапето
Дете, което плаче и е уплашено. Снимка: Shutterstock
Ако не искате хлапето да се „зарази“ с вашите собствени страхове, е най-добре вие да опитате да се освободите от тях. Защото родителите подсъзнателно, без да искат предават собствените си страхове и фобии на наследниците си.
Как да се спасим от самите себе си?
Денис Релохо-Хауел, основател на уебсайта за психология Psychreg, предупреждава, че трябва да внимавате и с думите и с езика на тялото, които използваме с децата си.
Например, ако вие постоянно тичате след хлапето в парка и викате: „Внимавай!“, „Ще падниш!“, „Не се катери толкова високо“ ... - това е лоша идея.
„Изричането на тези фрази и тяхното непрекъснато повтаряне, може да създаде страх у хлапето, обяснява Денис. - Изследванията показват, че твърде много ограничения за игрите му пречат на развитието. И вместо да крещите: „Внимавай!“, опитайте да попитате спокойно: „Какво ще правиш сега?“
Това ще даде възможност на детето самостоятелно да решава проблеми и да оценява рисковете.
Психотерапевтката Сара Бейкър, автор на проекта Working On The Body, съветва бъдещите родители да преминат курс на хипнотерапия преди детето да дойде на бял свят.
„Преодоляването на страхове и фобии чрез когнитивно-поведенческа терапия ефективно се справя с всяка травма, свързана с първоначалното събитие, което може да е в основата на проблема, казва експертът. - След като проблемът е решен и вече не предизвиква безпокойство, хипнотерапията може да се използва за подкрепа и замяна на страховете с по-спокойни, по-уверени мисли.“
Ето и няколко стратегии, които ще ви подкрепят и ще помогнат на детето да преодолее всеки възникнал страх.
Майка и баща говорят с детето за страховете му. Снимка: Shutterstock
Помолете детето да разкаже как се е изплашило първия път. (И питайте това всеки път.)
Помогнете му да намери думите, като му задавате насочващи въпроси. Например: "Ти не очакваше да видиш тези дрехи, които висяха на закачалката в ъгъла и се уплаши? Затова ли започна да плачеш?“
Попитайте: „Защо това яке ти изглежда страшно?“ или „Якето ли те изплаши? Нека го разгледаме по-отблизо."
Всичко това може да се каже и след това да се изиграе на игра. Резултатът от която трябва да бъде фразата: „Якето ме изплаши, но сега не е страшно.“
Покажете му, че якето има забавни копчета и че материята е мека и гладка на допир.
Детският страх – колкото и ирационален да ви се струва – има значение за детето и не е „глупав“. Покажете, че разбирате чувствата му и ги приемате сериозно. След това бързо започнете да правите план, който ще му помогне да се отпусне и да се почувства смело.
Нека първият елемент в плана е играта „Отърсване от страха“.
Заедно с детето си разклатете тялото си, преструвайки се на желе. Клатете се и се тръскайте, сякаш искате да се отърсвате от нещо. Това ще помогне за облекчаване на напрежението в тялото.
Майка, която успокоява детето си. Снимка: Shutterstock
Дайте на детето си повече информация за явлението, което го е уплашило. Например: „Паяците не са толкова лоши. Те правят много готини неща. Виж каква красива мрежа има - той сам я плете! Паяците също хващат мухи, които ти пречат да ядеш диня. Паяците могат да тичат бързо и някои изглеждат страшни на пръв поглед. Но те бягат така, за да се скрият. Защото самите те се страхуват от нас!“
Контролирайте се. Вашето спокойно присъствие е най-добрият щит за възникващите фобии у детето.
Историите са наистина мощен начин да помогнете на децата да си представят, че преодоляват препятствия и правят необикновени неща.
Разкажете история за това как едно дете се е уплашило от пеперуда, а тя е толкова мила и красива!
Променете асоциациите: плашещите картини трябва да бъдат заменени с приятни или забавни. Те ще помогнат за създаването на нови връзки и чувства, които ще неутрализират първоначалния страх.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари