11 причини, които не трябва да подценявате
Жена, която има главоболие. Снимка: Getty
Жените след раждане забелязват някои промени в тялото си. И често страдат от главоболие.
Защо се случва това и какво да правим, обяснява специалист пред Parents.
Ако преди раждането само от време на време сте имали главоболие, а след като бебето е дошло на бял свят страдате много по-често, първо трябва да анализирате какво се е променило в начина ви на живот.
От 1988 г. съществува Международна класификация на главоболието. Според него в зависимост от причината има два вида болка - първична и вторична.
В първичните случаи болката е единственият симптом и не е сигнал за заболяване.
При вторичната тя е само върхът на айсберга и зад него може да се крие всичко: прееклампсия, цервикална остеохондроза, прием на лекарства и т.н. Съотношението на първичното към вторичното главоболие е приблизително 90% спрямо 10%.
1. Главоболие при кърмене. По време на бременността настъпват хормонални промени в тялото и докато жената кърми, хормоналните нива все още са дисбалансирани. Пролактинът се произвежда в много по-големи количества от преди. Естрогенът, напротив, намалява.
Хормоните се нормализират едва след края на лактацията.
Майка, която кърми. Снимка: Getty
2. Мускулен спазъм. Когато жената кърми, седи с часове в неудобна поза , шията й е възможно най-напрегната. Болка в главата може да се появи поради спазми в мускулите на врата и раменете.
Може да има също така дискомфорт или загуба на подвижност при въртене на главата.
3. Хронично недоспиване. Жените, които наскоро са родили, често страдат от липса на сън. Повечето млади майка постоянно не си доспиват. На първо място, заради бебето, което се буди през нощта, за да яде, а по-късно започват да му никнат зъби и така до края на първата година. Разбира се, хроничното недоспиране може да причини главоболие. За да се чувствате добре, са необходими поне 7-8 часа сън в денонощие.
4. Стрес. Жена, която наскоро е родила, може да се чувства стресирана.
Първо, ако раждането е било трудно, спомените още са живи, а тялото й не се е възстановило напълно.
Второ, начинът на живот коренно се променя и той е изтощителен.
Трето, липсата на сън и хормоналните промени водят до емоционални промени.
Четвърто, отношенията със съпруга могат да се променят и да се появят причини за конфликт.
5. Дехидратация. По време на кърмене жената трябва да приема повече течности, тъй като ги губи чрез кърмата. Следователно, забравяйки да пие навреме, жената страда от дехидратация. Това често води до болезнено главоболие.
Майка, която е на предела на силите си. Снимка: Getty
6. Лошо хранене. Педиатърът Дан Бренън, доктор по медицина, изчислява, че до 20% от случаите на главоболие могат да бъдат свързани с лошо и нередовно хранене.
След раждането жената става толкова преуморена, че спира да следи кога и какво яде.
Има и храни които предизвикват главоболие: кофеин (съдържа се в кафе, чай, какао), химически подсладители, мононатриев глутамат и нитрат, сол (в големи количества), студени напитки и храна (сладолед, ледено студена газирана вода).
Следователно е добре майката да бъде внимателна и умерена във всичко.
Прееклампсия. Много бременни са наясно с прееклампсията (наричане преди гестоза). Това патологично състояние води до органна недостатъчност. Понякога жената се сблъсква с това явление не по време на бременност, а след раждането.
Типични симптоми: високо кръвно налягане, подуване на лицето, ръцете или краката, високи нива на протеин в урината, постоянно главоболие, коремна болка точно под ребрата, промени в зрението.
Остеохондроза на шийните прешлени. Кърменето или престоят в неудобна поза за дълго време може да я отключи.
Майката често дълго носи и люлее бебето на ръце, спи в неудобна поза - всичко това води до главоболие, което издава остеохондрозата.
Тромбоза на кортикалните вени. Може да има кръвен съсирек във вените на мозъка. Това също е доста рядка причина. Но бременността и следродилният период могат да станат причина за тромбоза. За да сложи диагноза, лекарят може да предпише кръвни изследвания (клинични, биохимични), компютърна томография с контраст, ЯМР, доплер сонография и други.
Прием на някои лекарства. Помислете дали сте започнали да приемате нови лекарства след раждането. Главоболието може да е страничен ефект.
Епидурална анестезия. Този вид обезболянаве често се използа при раждане. Според Американското дружество на анестезиолозите главоболието след спинален блок или епидурална упойка е напълно възможно.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари