Страхът от раждане е истинско психологическо състояние, което може да бъде лекувано
Страхът от забременяване може да попречи да имате дете.
Снимка: Shutterstock
Токофобията представлява силен страх от раждане. Тя няма общо с обикновената тревожност или нежеланието при мисълта за раждане на бебе, които по принцип са много често срещани. Подобно на парализиращия страх от височини или паяци, токофобията е специфична фобия, което означава, че е достатъчно силна, за да пречи на качеството на живот.
В някои случаи тя може да накара страдащите от нея да избягват забременяването (дори ако биха искали да имат деца).
В доклад от 2012 г., публикуван в Industrial Psychiatry Journal, се посочва, че до 13% от небременните жени съобщават, че изпитват достатъчно силен страх от раждане, за да избягват забременяване.
Има начини да разпознаете токофобията.
Снимка: Shutterstock
Съществуват два различни вида токофобия: първична и вторична.
Освен това някои хора могат да изпитат посттравматично стресово разстройство (ПТСР) след тежко раждане. То има общо с токофобията, но не е съвсем същото.
Въпреки че интензивният психологически страх от раждането е най-голямата характеристика на токофобията, тя не е единствената. Много от симптомите се припокриват с тези на депресивните разстройства и генерализираните тревожни разстройства и могат да попречат на няколко аспекта от нормалното ежедневие, като съня, храненето или пък цялостното настроение.
Често срещаните симптоми на токофобия включват:
Подобно на други психологически състояния, токофобията се диагностицира от квалифициран специалист по психично здраве, като психолог или психиатър. В някои случаи личният лекар или дори вашият акушер-гинеколог може да постави диагнозата на базата на съобщените от вас симптоми.
Важно е обаче да се прави разлика между токофобия, посттравматично стресово разстройство и следродилна депресия. Всички те могат да имат припокриващи се симптоми, но изискват различни подходи за лечение.
Невинаги има ясна или очевидна причина, поради която някой е развил токофобия. Тя може да е резултат от натрупване на мисли, страхове, преживявания и предубеждения за раждането, които се развиват с течение на времето.
Все пак има някои фактори, които са свързани с повишен риск от токофобия.
Хората с първична токофобия могат да изпитват по-голям страх от медицината, включително от лекари, болници, болка или загуба на контрол, както и от медицински процедури.
Възможно е също така да са били жертви на медицински грешки или лошо отношение от страна на медицински специалисти и да нямат доверие в компетентността им.
Страховете, свързани с раждането, могат да се дължат на травматични сексуални преживявания в миналото, независимо дали са се случили в детството или в зряла възраст.
След трудна първа бременност или аборт, също е възможно да се появи страх от забременяване.
Снимка: Shutterstock
При хората с вторична токофобия (тези, които са раждали и преди) страховете могат да бъдат подобни на посттравматично стресово разстройство, ако преживяването им при раждане е било особено болезнено, предизвикателно или сложно. Мъртвите раждания, абортите, без значение дали спонтанни или планувани, също могат да бъдат причина за силния страх от раждане.
Вторична токофобия понякога възниква и след нормални или здрави предишни раждания.
Анамнезата за психични заболявания, включително тревожност и депресия, може да увеличи вероятността някой да развие токофобия. Съществуват доказателства, които сочат, че пренаталната депресия може да увеличи вероятността от токофобия, въпреки че тя не е твърде разпространена.
Въпреки че фобиите са интензивна форма на тревожност, те също са лечими. Двата основни начина за лечение на токофобията са терапията и медикаментите.
Когнитивно-поведенческата терапия (КПТ), психотерапията и експозиционната терапия са доказали своята ефективност при лечението на фобии и други тревожни разстройства.
Важно е да намерите квалифициран терапевт, както и такъв с опит в лечението на хора по време на бременност или в предоставянето на пренатални психиатрични грижи.
Лекарствата за тревожни разстройства варират от селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI) и инхибитори на моноаминооксидазата (MAOI) до бензодиазепини и бета-блокери.
Няма един-единствен правилен начин за предписване на лекарства на човек с тревожно разстройство, защото плановете за лечение са много индивидуални.
За да получите рецепта за антидепресант, ще трябва да посетите психиатър или поне личен лекар, тъй като психолозите обикновено не могат да изписват рецепти за пациенти. Лекарят може да помогне да се определи кои лекарства са безопасни по време на бременност.
Един от най-добрите начини да се справите с токофобията е да говорите за страховете си с медицински специалист, на когото имате доверие и който ще ви разбере.
Въпреки че повечето бременни нямат диагностицирана фобия от раждане, много от тях изпитват притеснения относно процеса на раждане. Акушер-гинекологът трябва да има известен опит в разговорите с пациентите за положителните и отрицателните страни на безопасното раждане, както и за възможностите за обезболяване по време на раждането (което може да бъде полезно, ако зад токофобията ви стои страх от болка).
Ако фобията ви от раждане е свързана с нещо друго, например сексуална травма в миналото, недоверие към медицинската професия или предишно травматично раждане, специалист по психично здраве може да ви помогне да разрешите тези проблеми и да намалите или премахнете страха си.
Елена Николова по материали от Verywell family
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари