Науката дава отговор и оправдава „кръвожадното“ ни желание
Признайте си: при вида на пухкавите бузки и гривнички по ръцете на малкото бебе, всеки е готов да каже:.„Ам-ам-ам – сега ще те ям!“ - Тези думи произнасят родители, баби и дядовци. Желанието им е искрено, но вместо да хапят, покриват пълничкото му телце с целувки.
И тук възниква разумен въпрос: по принцип нормално ли е да искаме да изядем бебето, дори на шега, водени от нежност и обич?
Успокойте се, казва науката, това е не само нормално, но и правилно. Така трябва да бъде. Всичко това е биология, както и резултат от работата на еволюцията и прословутия естествен подбор.
Сладко бебе. Снимка: Getty
Факт е, че „дизайнът“ на бебешкото лице – огромни очи, извити устнички, голямо чело, малка брадичка, пухкави кръгли бузи с трапчинки – сякаш е проектиран специално да привлича възрастните, да събужда положителни емоции – любов, желание за защита и грижа.
Проучванията показват, че гледката на красиво бебешко лице, независимо дали е на вашето собствено или чуждо, активира мезокортиколимбичната система - невронна мрежа, свързана с наградата в мозъка на жената. Когато тя гледа бебето, в тялото ѝ се освобождава „хормонът на удоволствието“ - допамин. Това положително подсилване я принуждава да се държи по определен начин - тя иска да го докосва и да се грижи за него.
От еволюционна гледна точка такава програмирана невробиологична реакция на жените към всяко бебе е много полезна, тъй като увеличава шансовете му за оцеляване.
Майка и дете във ваната. Снимка: Getty
Но тази инфантилна „сладост“, която ни кара просто да приливаме от любов, има страничен ефект – понякога излиза извън рамката на разумното. Тоест свръхстимулира мозъка на този, който е попаднал под влиянието му.
През 2015 г. психолози от Йейлския университет откриха съществуването на такъв феномен: ако има твърде много положителни емоции, нашата психика просто не е в състояние да се справи с тях, те ни завладяват и в резултат на това се задействат реакции, които обикновено са свързани с отрицателни емоции, например агресия.
Ако видите много красиво бебе, ще ви се прииска да го ощипете по пълничката му буза, да го захапете по апетитното дупе и дори просто да го „изядете“.
Благодарение на този механизъм, развит в процеса на еволюцията, майката се освобождава от стреса, причината за който може да бъде не само нещастие, но и прекомерно щастие. Така тя възстановява душевния си баланс.
И това е много полезно, защото в състояние на емоционално претоварване от съзерцаването на цялата тази сладост, майката не може правилно да се грижи за бебето. А когато емоциите ѝ са балансирани, тя е по-внимателна, спокойна и като цяло адекватна.
И така, тези на пръв поглед странни позиви да изядеш очарователното си бебе са просто съпътстващ специален ефект, благодарение на който тя става емоционално по-стабилна и още по-добра майка.
По материали на mother.ly , Мона Василева