Кои са водещите 3 причини кърменето да се превърне в проблем
Снимка: Getty
„Две седмици след раждането на трето дете, кърмата ми внезапно секна. Най-вероятно беше резултат на стрес. Бях много нервна. Мина повече от месец, млякото започна малко по малко да се връща. Ще мога ли отново да кърмя бебето си?“
Ето отговора и съветите на педиатър.
Малко вероятно е в ситуацията, която описвате, млякото „да е изчезнало“. Обикновено стресът провокира точно обратното.
Стресът се регулира от хормони – тялото произвежда кортизол, той повишава пролактина, хормонът, който е отговорен за производството на мляко.
Но именно заради кортизола, производството на окситоцин, хормонът, който е отговорен за отделянето на мляко от гърдите, намалява. Затова при стрес кърма има, но майките по-трудно я отделят от гърдите.
Какво може да се направи?
Помогнете на тялото си да произвежда окситоцин:
1. Вземете горещ душ.
2. Изпийте нещо топличко.
3. По-често слагайте бебето върху гърдите си – контактът кожа до кожа, е мощен стимул.
4. Опитайте да се разсеете от тревожните мисли.
Майка пие чай. Снимка: Getty
Причините:
Кърмата може да не се появи или да изчезне поради заболяване на щитовидната жлеза, усилено кървене по време на раждане или в ранния следродилен период, автоимунни заболявания.
Също така може да има по-малко мляко поради вродена хипоплазия на млечните жлези и операции за намаляване или увеличаване на гърдите. По правило тези фактори се появяват веднага след раждането - млякото идва със закъснение (обикновено с 3 дни) или идва, но не е достатъчно.
Какво да правим
За кърмещите майки е важно да проверят здравословното си състояние след раждането – защото е възможно някои хронични заболявания да се влошат или да се появят нови, включително автоимунни.
Ето защо, след раждането е важно жената да посети терапевт и гинеколог. И, ако е необходимо, той ще предпише изследвания и след това и лечение.
Има предположение, което все още не е надеждно доказано, че бебетата стават по-капризни на определени интервали. Случва се за няколко дни на всеки 1,5 -2 месеца. Тогава майка по-често слага бебето на гърдата си и има усещане, че няма достатъчно мляко.
Какво да правим
1. Хранете бебето по-често, предлагайте и двете гърди на всяко хранене.
2. Оставяйте кърмачето по-често върху гърдите си - кожа до кожа. Това ще помогне да се увеличи производството на пролактин и окситоцин и ще имате достатъчно мляко.
Най-често кърмата изчезва заради грешки и объркан режим на кърмене. Жените неправилно поставят бебето само на едната гърда (ако другата е болзнена), отказват се от нощно хранене, дават на бебето повече вода.
Например при дохранване, се получава фалшиво насищане. Бебето изсмуква по-малко мляко и съответно гърдите на майката произвеждат все по-малко.
Какво да правим.
1. Установете добър режим на кърмене – самостоятелно или с помощта на специалист.
2. Важно е да не се отказвате нощно хранене - най-чного пролактин, хормонът, отговорен за производството на мляко, се произвежда от 3 до 5 сутринта.
3. Давенето на вода е допустимо само при смесено хранене.
4. Също така е важно бебето да се храни при поискване - това помага да запазите производството на кърма възможно най-дълго.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари