Защо възрастните се държат толкова странно с малкото дете
Майка говори с бебето си. Снимка: Getty
Във всички култури съществува и се използва така наречения „бебешки език“. Когато възрастните говорят с бебето, автоматично преминават към него: шепнат, гукат, използват лигав език.
В английския дори има специално название - infant directed words или infant language.
Защо толкова лесно родителите „превключват“, когато говорят с бебета и дори с деца в предучилищна възраст. Това наистина ли подобрява комуникацията, обяснява неврофизиологът д-р Олга Сисоева.
Предимствата на детския език са много – тонът е по-мек, темпото е бавно, гласните са удължени, думите са прости.
Прошепвайки ги, ние ясно произнасяме думите, жестикулираме - всичко това помага на малките деца да възприемат нашата реч и да уловят смисъла.
Учените отбелязват, че бебетата наистина реагират добре на тази реч.
В едно проучване деца слушали аудио клип с речта на възрастни, които използвали така наречения „бебешки език“.
Хлапетата определено реагирали и го харесали повече, защото веднага преценили, че се говори именно на тях.
Факт е, че малчуганите трудно се концентрират върху това, което възрастните говорят помежду си, особено ако не разбират повечето от думите. И се „включват” едва когато разберат, че се обръщат точно към тях.
„През първата година от живота на детето мозъчната реакция при синхронизиране на речта, е много по-изразена в отговор на „бебешкия език“, а не на обикновен говор. Това потвърждава хипотезата, че бебето наистина предпочита такава реч. Предпочита я, защото неговият мозък на различни нива я обработва по-добре “, обяснява специалистът.
Важно е, че „бебешкия език“ не е монолог - за да се научи да общува, бебето се нуждае от жив контакт. Той включва диалог, при който родителите се обръщат към него по име, говорят му и се закачат с него. Тогава мозъкът започва да се учи.
Майка и дъщеря си говорят. Снимка: Getty
Това потвърждава проучване, което изследва качеството на преподаване на китайски език на американските деца.
За един месец нежното говорене и „бебешкият китайски език“ е постигнал много добър успех. Веднага след като включили гласа на учителката онлайн, без контакт на живо, прогресът спрял.
Важно е също така, че нежното бебешко говорене предава емоции - обменът на емоции е първият етап от взаимодействието с новороденото. Усещайки настроението на мама, бебето се включва в общуването, започва да слуша, изпитва любопитство и интерес.
Ако детето вече говори нормално и разбира повечето от думите, които са адресирани до него, не си струва да използвате специална интонация и „бебешки“ език. Това, според експертите става когато то навърши 1,5 година.
Ако родителите продължат да използват бебешки език до предучилищна възраст, детето може да се обиди и да се раздразни, че с него разговарят „като с малко бебе“.
Мона Василева
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари