Подробности за техниката backcial и за справянето с проблема в домашни условия
Снимка: Guliver / iStock
В сезона на банските, отворените тениски и рокли с гол гръб проблемът с кожата на гърба видимо изпъква, защото не всеки може да се похвали с красива кожа на тази част на тялото, нерядко осеяна с бенки, пъпки, обриви и възпаления от слънчева алергия например, или акне.
Това е така, защото гърба е т. нар. „себорейна зона“, в която са съсредоточени много мастни и потни жлези, затова и често могат да се образуват черни точки, пигментни петна и комедони. Обривът в тази част на тялото е неприятен най-вече, защото е трудно човек сам достигне до него, а причините за появата са най-често следните:
- Гърбът постоянно е в контакт с дрехите, особено с бельото, и то невинаги е удобни или от дишащи естествени материи и често забелязваме проблемите едва, когато гърбът започне да сърби и боли.
- Стайлингът може да бъде една от причините за появата на акне по гърба: когато излезете изпод душа, втривате в косата подхранващи или стилизиращи продукти, част от тях попада върху кожата на врата и гърба, и това може да доведе до запушени пори и дори алергии.
- Обриви могат да възникнат и ако миете неправилно главата си - под душа, като отмятате косата назад, и така шампоанът и балсаът при изплакването се стичат върху гърба и запушват порите. По-добре е да миете косата си с глава, наклонена напред - така ще измиете старателно тила и задната част на главата, където има повече потни жлези.
- Използването на комедогенни средства за организма също може да провокира появата на така наречените "бели точки".
- Някои се сблъскват с проблема заради усилено потоотделяне по време на спортни занимания, затова винаги трябва след тренировка, в горещото време и в други случаи, предполагащи изпотяване кожата по-често да се облива с хладка вода.
В салоните за красота
За всички, които искат да се наслаждават на по-деколтирани рокли, е техниката, измислена от американски козметици за дълбоко почистване на гърба. Тя има специален термин "backcial", и представлява комбинирано лечение за хора, които търсят както почистване на порите, така и премахване на стреса.
Релаксиращата техника включва измиване, ексфолиране на гърба, което отпушва порите от натрупване на мъртви кожни клетки и мръсотия.
Козметикът прилага и химически пилинг за лечение на акне или други общи кожни заболявания. На кожата се нанасят специални маски, които свиват порите и намаляват възпалението.
В салоните за красота и у нас се предлага пилинг, механично и ултразвуково почистване, нанасяне на маски, а в някои случаи и фототерапия - лечение със светли вълни с различни цветове на спектъра. Под тяхното влияние кожата се обелва и подновява, акнето се изсушава и резорбира, интензивността на червените петна става по-малка.
Специалистът може да препоръча специални грижи и понякога диета, която ще помогне за намаляване на броя на обривите.
В домашни условия
- Когато избирате сапун или душ гел, търсете такъв, който съдържа салицилова киселина – нейния антибактериален ефект намалява възпалението и тушира зачервяванията.
- Ако имате много черни точки по гърба, използвайте измиващ продукт за проблемна кожа.
- Перете хавлиите за къпане по-често, сменяйте ги всяка седмица, а ако са захабени ги използвайте само за домашен пилинг – демек по-силно обтриване. Защото е факт, че в хавлиените кърпи се натрупват огромен брой микроби, които не се отстраняват дори след изпиране, особено, ако перете на по-нисък градус.
- При по-силна форма на акне използвайте кремове с ретинол или антибиотична паста, но ги въвеждайте постепенно, за да не провокирате изсушаване и лющене на кожата.
- Кремове и лосиони с цинк, продукти с въглища и глина са отлични помощници в борбата срещу обривите. Има и антибактериални спрейове, които могат да бъдат закупени във всяка аптека. Те трябва да напръскат проблемните зони след душ, след което да оставите кожата да изсъхне.
При всички положения е добра идея да се консултирате с дерматолог, пише Рамблер.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари