Как бащинството променя мъжа
Снимка: Shutterstock
Детето унаследява повече от качества от таткото отколкото от майка си, установиха американски учени от университета на Северна Каролина.
Много се пише за промените, които настъпват в организма на майката, която очаква бебе. Те започват още с мисълта ѝ, че ще става майка, продължават през цялата бременност и след раждането.
Дали и как бащинството се отразява на мъжете.
Ето няколко съществени промени, описани от medikforum.ru.
Хормонални промени. Подобно на майките и бащите претърпяват хормонални промени в периода на очакване на бъдещото бебе и след раждането му.
Учени доказаха, че при мъжете 2 хормона значително понижават стойностите си. Това са тестостеронът и естрадиолът. Затова мъжът става емоционално по-отзивчив и готов да оказва всякаква подкрепа на жена си.
Тембърът на гласа. Бащите не могат лесно да променят тембъра на гласа си, затова често когато говорят с бебето почти фъфлят. Но интонациенно гласът им винаги остава съвсем стабилен.
Послеродова депресия. Колкото и да ни се струва странно и мъжете изпадат в послеродова депресия, когато жена им роди.
В резултат на хормоналните изменения, мъжът проявява същите симптоми на следродилна депресия, които обикновено се наблюдават у майките - лошо настроение, чувство за отпадналост, безсъние, липса на апетит и интерес към живота, загуба на либидо и т.н.
Единствената разлика е, че бащите, за разлика от майките, не започват да плачат с повод или без.
Американските учени доказваха, че със следродилна депресия се сблъсква всеки десети млад татко. По-предразположени към нея са тези, които по принцип склонни към депресии или имат наследствена предразположеност. Също така и тези , които постоянно не си доспиват, работят много и прекарват малко време със семейството.
Предимство да е певец. Немски учени са стигнали до изключително странен извод. Ако бащата има певчески талант, той е по-всеотдаен към децата. И оказва по-активна емоционална подкрепа на семейството.
Ако таткото върши домашната работа. Бащи, които се нагърбват и вършат почти цялата домакинска работа, дават положителен пример на дъщерите си. Оказва се, че в последствие момичетата оформят по-силен характер и заемат по-високоплатени длъжности.
Отпуската по бащинство. Мъжът изпитва вина, когато отива на работа, оставяйки съпругата си сама да се справя с отглеждането на децата, доказа екип учени от Канзас.
Друго проучване наскоро установи, че когато вземе отпуска по бащинство, мъжът става по-отговорен и съпричастен към отглеждането на децата.
Американски учени стигнаха до извода, че дори двуседмичният отпуск по бащинство е достатъчен, за да задвижи положителната динамика в семейните отношения и да укрепи семейните връзки.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари