Не бързайте с махането на третата сливица, съветва Клементина Цветкова
Снимка: Shutterstock
Детето е непрекъснато сополиво. След хремата идва ред на гърлото и накрая се стига до кашлица. Майките опитват някак да спрат хремата – слагат капки, но тогава идва наистина големият проблем. Организмът, вместо да се изчисти от болестотворните микроорганизми по естествен и да ги изхвърли през отворите на тялото (нос, уши, уста) навън, е затруднен и блокиран от капките за нос.
Вредителите търсят път навътре, болестта се развива и слиза надолу - започва гърлобол, кашлица и стига до белите дробове, обяснява психологът Клементина Цветкова, консултант по класическа хомеопатия. Тя предлага друг подход – хомеопатично лечение, което е напълно безвредно и гарантирано не предизвиква странични ефекти. За разлика от класическата медицина, която лекува едно определено място, един болен орган, хомеопатията обследва целия организъм, опитвайки се да възстанови равновесието в него.
Снимка: архив на автора
Например хремата. Ако навлезем в дълбочина на заболяването и потърсим психо-соматичния фактор, символиката за хората с ринит или ринофарингит, е че те не искат да чуят другите около тях, защото са съсредоточени твърде много върху собственото си его. При децата хремата и възпаленото гърло най-често са свързани с определени етапи от развитието им.
Те са най-чести във възрастта между 1 и 3 години
Това е възрастта, в която детето развива своя Аз, търси своето място, в света, който го заобикаля. Затова в първите години е най-добре малкото дете да бъде близо до родителите си. До тях то се чувства най-добре. Ако се наложи да го оставим рано на ясла, то страда и хремата идва като отговор на преживяванията му в колектива, с който трябва да свикне.
Истината е, че детето не се разболява от другите болни деца, а страда от липсата на мама. То има нужда от близостта ѝ, за да порасне здраво, психически, да има своята сигурност, обяснява Цветкова.
Когато детето страда, имунитетът бързо спада и то се разболява
Когато отидете при хомеопат, той ще предпише лекарство, свързано именно с тези вътрешни чувства, които терзаят детето. Ако то не иска да се раздели с мама, ако страда, ако плаче, когато го оставяте в яслата или градината, би могло да помогне лекарството Ignacia, казва Клементина.
В друг случай, когато детето е гневно, когато е ядосано, когато обижда, от помощ може да е друго лекарство – Chamomila или Sulphur, например.
За определянето на точното хомеопатично лекарство е много е важно да се установи точно симптоматиката. Физическата и психическата.
При отитите детето не иска да чуе нещо и не е готово да чуе какво му се казва. Възможно е някой да му се е скарал – познат, близък, госпожите в градината, да се е скарало с приятелче…
Чувствителните често страдат от отити
Определянето на точното лекарство тук е по-сложно. То не може да бъде предписано на базата само на няколко симптома. Налага се провеждането на интервю и сериозно обследване.
Например, при остър отит може да се започне с Aconitum napelus, ако детето е било подложено на силен вятър и преохлаждане. Изписаното само по този белег лекарството обаче е възможно да не подейства, защото на хомеопата му е нужен целият сбор от симптоми.
Честите ангини
Според хомеопатията символиката на ангината е свързана с нещо, което не може да изкажем, със забрани за говорене на някои думи нещо, което е трудно да бъде преглътнато. Потискането води до зачервено гърло.
Хомеопатията разполага с лекарства, които могат да помогнат бързо, за да не стигне до бронхит или друго по-сериозно заболяване.
Класическият хомеопат трябва да разбере каква е била ситуацията, довела до състоянието, и да назначи правилното лечение. Например Mercurius solubilis (Меркуриус лубелис) (при лоша миризма в устата, превъзбудено, хиперактивно, по-развито за възрастта си) или Belladona (за по-тревожните, превъзбудени деца, жадни за лимонада (кисело хапване), с висока температура и силно зачервено гърло). Разбира се, това са малка част от възможните варианти, обяснява Цветкова. Точното лекарство може да бъде предписано само от специалист по класическа хомеопатия.
Третата сливица има своето място в организма
При малките деца тъй като щитовидната жлеза не е развита, все още в нея се развиват хормоните. И лекомисленото ѝ отстраняване може да доведе до сериозни проблеми.
Добрата новина е, че хомеопатията се явява като един супер герой в света на детските неразположения. Тя решава не само конкретния проблем, но помага на организма да изгради добър имунитет. И ако се чудите защо детето ви не отсъства от ясла или градина, отговорът е само един – избрали сте правилния път за неговото по-здраво бъдеще.
Клементина Цветкова, детски психолог, консултант по класическа хомеопатия
https://www.facebook.com/homeopathyKlementina/
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари