Бременната има нужда от 300 калории в плюс, не от порция за двама

Акушерката Тони Калушкова със съвети към менюто

17 Май 2019 г.
Бременната има нужда от 300 калории в плюс, не от порция за двама

Снимка: Guliver / iStock

Зърнени и млечни храни, зеленчуци и плодове, яйца, месо, риба и зехтин – това са най-необходимите храни за бъдещата майка през деветте месеца, в които носи бебето. Разпределени в количествено съотношение така: 50-55% - въглехидрати, 25-30% мазнини и около 15% протеини – това е правилното им съчетаване, обяснява акушерката Тони Калушкова, зам.-председател на Алианса на българските акушерки.

Бременната жена се нуждае дневно от около 300 калории повече през втория триместър и съответно 500 калории през третия триместър в повече от това, което е приемала преди бременността, за да поддържа бързия растеж на плода, увеличаването на матката, плацентата и други тъкани, свързани с бременността.

Снимка: личен архив

Тони Калушкова е акушерка от Велико Търново и заместник-председател на Алианса на българските акушерки. Тя е и управител на център за предродилна подготовка и акушерска грижа Happy Mums, сертифициран инструктор е за подготовка за раждане към ЕNCА - Европейска мрежа на асоциациите за раждане, както и обучител по програмата "Най-щастливото бебе" на д-р Карп.

Да допълни менюто си

Необходимите допълнително 300 калории дневно през втория триместър могат да се доставят например от 2 чаши обезмаслено мляко или хлебче със сирене “крема” или сандвич с риба тон. И най-важното – бременната трябва да приема достатъчно течности. Но не напитки със захар, газирани и др., а вода - минимум 1,5 - 2 литра дневно.

2 литра вода или по-малко

Бъдещата майка има нужда от повече вода, тъй като тя е важна и за доброто развитие на плода. Недостигът на течности през целия ден, изпотяването, независимо дали се дължи на упражнения или на горещите летни температури, лесно могат да доведат до дехидратация. Когато обемът на кръвта намалее, се увеличава количеството на хормона окситоцин, който може да предизвика контракции. Така че дехидратацията може да доведе до сериозни усложнения на бременността, включително дефекти на невралната тръба, намалено количество на околоплодна течност, промени в плацентата или контракции. 
Затова е важно бременната да пие вода през целия ден. В момента, когато се почувства жадна, е много вероятно вече да е дехидратирана. Други симптоми на дехидратация включват гадене, напукани устни, виене на свят, главоболие, слабост, сухота в устата и потъмняване на урината, която по принцип трябва да е почти безцветна.

Водата помага срещу отоците

Важна е и за детоксикацията на организма. Отоците се дължат на забавения кръвен и лимфен ток в краката, които се притискат от корема. Ако бременната все още ходи на работа и прекарва дълго време седнала на бюро, на всеки час трябва да си прави почивка, в която да се раздвижва. След като се прибере вкъщи е добре да направи хладна баня на краката и да ги постави в повдигнато положение. Много често отоците изчезват. Ако обаче въпреки тези мерки краката остават подути, е добре да се направи изследване на урина за наличие на белтък и да се следи кръвното налягане, за да се изключат симптоми на прееклампсия.
На помощ могат да дойдат минералните соли за детоксикация и баланс на течностите в тялото. Ако се оплаквате от отоци, вземайте Шуслерова сол №10 натриев сулфат и сол №8 натриев хлорид (по 3 таблетки от всяка сол преди и след обяд).

Нитрати и други химикали

Повечето бременни се страхуват да ядат зеленчуци, заради нитратите и другите химикали, с които те се третират. И имат право. Например ябълките се обаработват с препарати за инсекти над 10 пъти, а е известно, че ягодите акумулират тежки метали.
Зеленчуците пък носят риск, заради високите си нива на нитрити в тях. Затова е препоръчително да се избират производители, за които сме сигурни, че не използват химикали.

Аз бих посъветвала дори месото, яйцата и млякото да бъдат домашни, ако има възможност, защото в промишленото производство се използват изключително много антибиотици. Те им се дават профилактично, за лечение, дават се също така и хормонални добавки за по-бърз растеж. Особено опасно е суровото и недопечено месо – най-вече пилешко и риба. А припеченитемеса  образуват канцерогенни съединения.

Морските храни също крият отрови

Някои от тях може да бъдат опасни. Например мидите, които филтрират водата, не са подходящи за бременните. Те натрупват вредни вещества и тежки метали. Някои риби имат високи нива на живак и други токсични химикали (акула, риба-меч – за печене или консерва и др.). За предпочитане са дивите риби, а не тези, които се развъждат във ферми и се хранят с ГМО-храни. Вместо риби, могат да се ядат семена - ленено семе, орехи, яйчен жълтък, бобовите растения. Те също са богати на Омега-3, а омега-6 има в ядките и маслодайните семена (слънчоглед, шафран, коноп, вечерна иглика).

Редовната консумация на тези храни дава цялата палитра от полиненаситените мастни киселини, които са есенциални – с други думи незаменими за човешкия организъм и особено важни за развитието на бебето. Те трябва да изместят от менюто транс-мастните киселини – маргарин, преработени и пържени картофи и пържени пилета, понички, бисквити, сладкиши и др. И още едно допълнение - менюто на бременната трябва да включва кисело мляко, което съдържа пробиотици (Lactobacillus bulgaricus и др.)

Тони Калушкова

Здраве

Защо бременната трябва да яде шоколад

Хранене

Как да се храним според природните биоритми

Здраве

Повече зеленчуци и месо спасяват от отоци

Хранене

Ограничете мазното през бременността

Още от Хранене

Жена реже салата. Снимка: Shutterstock

 

Пролетно меню: Комбинирайте салатата с орехи и бобови

Бременна похапва зеленчуци. Снимка: Shutterstock

Бременната изпитва вълчи глад. Защо

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Различни патологии, напрежение на очните мускули, наранявания и травми на роговицата са сред причините астигматизма.
Снимка: Shutterstock

 

Млади родители се радват на бебето. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Млади родители се радват на бебето. Снимка: Shutterstock

Здраве на семейството

Наслаждавай се всяка минута на майчинството

Какво не е наред с този съвети защо психолозите го опредерят като "токсична позитивност"

Майка дъжи в ръце бебе. Снимка: Shutterstock

Здраве

Ръцете и краката на бебето са студени, а главичката – гореща

Не винаги това означава, че има температура, паниката е излишна

Колин Фарел. Снимка: Getty

Заедно

Колин Фарел търси интернат за сина си, който е инвалид

Момчето е родено с рядко генетично увреждане, което се влошава

Жена, която глади с дете на ръце. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Дефицит на време: Когато 24 часа не стигат

4 ефективни начина да си освободите пространство за повече възможности

Ева Лонгория и Сантяго. Снимка: Getty

Заедно

Ева Лонгория на червения килим с 6-годишния Сантяго

Актрисата е почтен председател на Global Gift Gala в Женева

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock

Здраве на семейството

6 белега на истински щастливите семейства

Разбирателството е само върхът на айсберга

Жена реже салата. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Пролетно меню: Комбинирайте салатата с орехи и бобови

Храните, богати на желязо, са стимул за мозъка на ученици и бременни

Барбра Стрейзънд и Джеймс Бролин. Снимка: Getty

Заедно

Съпругът на Барбра Стрейзънд разкрива най-голямата им интимна тайна

След 30 години брак, разберете какво ги държи заедно и какво пали страстите им