Най-малките често са капризни, ако ходят вече на училище, това става проблем
Дете, което отказва да яде. Снимка: Shutterstock
Родителите често бият тревога, когато детето яде много малко и е изключително капризно към всичко, което слага в устата си. Например, иска са яде само пържени картофи, колбаси, кифли и бисквити.
Ако е все още малко, има шанс да го изкушат с нещо по-разнообразно. Но ако ходи на училище, проблемът е по-сериозен.
Понякога възрастните имат чувството, че синът или дъщерята не ядат почти нищо. Вместо да действат от позиция на силата и с принуда: „няма да станеш от масата, докато не довършиш супата“, педиатърът д-р Анастасия Лукашевич препоръчва да анализират ситуацията.
„Децата най-често успяват сами да контролират количеството храна и добре разбират кога са гладни и кога не. Така че притесненията на родителите, че гладуват, понякога са преувеличени“, предупреждава експертът.
За да разберете по-добре колко на ден яде детето, можете да опитате да изчислите калориите, които получава. За да направите това, водете дневник - най-вероятно ученикът не е гладен, защото похапва, без да го виждате. Взема си закуска, яде в училищната столова или на път за вкъщи, като купува пица или хот-дог.
Ако въпреки това се притеснявате, че детето се храни твърде малко, можете да поговорите с педиатъра.
Снимка: Shutterstock
- Пробвайте да го заинтересувате като го включите в процеса на готвене - поканете го да нареже зеленчуците преди вечеря или да разточи тестото, докато правите банички.
- Опитайте да направите банички с "изненади". Сложете монета или някакво късметче, което е съобразено с желанията на хлапето.
- Заедно подредете масата и опитайте някои дизайнерски идеи. Заедно купете красиви чинии, сложете салфетки, свещи ...
- Вземете детето в магазина с вас. Попитайте го какво иска да купите.
- Не се страхувайте да експериментирате с нови ястия и продукти - разнообразието от вкусове може да подобри ситуацията. Кулинарните предавания, които вървят по телевизиите също привличат младите. Те им дават страхотни идеи как да се изявяват в кухнята като шеф-готвачи.
- Попитайте вашето дете какво би искало за обяд или вечеря и се вслушайте в неговите предпочитания.
- Опитайте се да се храните по едно и също време - така ще можете да установите ясен режим.
Винаги помнете, че храната не е награда, но не бива да бъде и наказание за детето, припомня педиатърът.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари