Важно е майката да намери правилния баланс между това, което детето иска да яде и това, което е полезно
Снимка: Getty
След като бебето се отбие, храненето значително се променя.
Постепенно на масата децата започват да се държат „като възрастни“: те се хранят самастоятелно и опитват от всичко по малко.
През този период трябва да го храните 5 пъти на ден: закуска, втора закуска, обяд, лека закуска и вечеря.
Но какво да правите, ако то няма апетит?
1. Ако предложите нова храна и детето я откаже, не я настоявайте. Просто опитайте отново след няколко дни. Обикновено са необходими средно 5 опита, преди то да приеме нова храна.
2. Давайте малки парченца, които не са много трудни за дъвчене, особено ако детето е под две години.
3. Никога не го насилвайте да яде: храненето трябва да бъде спокоен процес и в никакъв случай да не предизвиква стрес.
4. Не принуждавайте детето да използва прибори от ранна възраст. Обяснете му как да ги държат и да си служат с тях. Докато расте и съзрява, уменията му се развиват. В един момент то спонтанно ще хване приборите за хранене.
Снимка: Instagram
5. Направете ястията приятни за окото картинка като ги украсите с фигурки на животни, коли и др.
Например, можете да направите агне от извара, дакел от банан и бухал ...
6. Ако детето не иска да яде зеленчуци, маскирайте ги като нещо привлекателно. Например, ако то обича картофено пюре, но не яде броколи, смесете картофеното пюре наполовина със зеленчуци.
Снимка: Instagram
7. Пазарувайте заедно. Обяснете му каква храна купувате, какво ще готвите. У дома му позволете да сортира покупките с вас. Нека пипне и помирише плодове и зеленчуци.
8. Включете о в готвенето. Експериментирайте, опитайте нови рецепти заедно. Оставете го да омеси тестото, да счупи яйцата. То ще прави прости неща, които ще го научат как да работи с продуктите, да разбере процесите. Ако мислите, че яде твърде много или твърде малко, но в същото време наддава нормално на ръст и килограми, нямате причина за притеснение.
Физическата активност през деня и метаболизмът оказват влияние върху апетита.
9. Ако детето казва, че храната е лоша, попитайте защо. Помолете го да обясни по-подробно какво не е наред, като същевременно задавате възможно най-много въпроси. Прекалено сладко ли е ? Твърде горчиво ли е? Защото е зелена ли?
Няма значение дали отговорът наистина има смисъл, но е добре то да се научи да изразява чувствата си. Но дори ако по време на разговора не разберете какво не е наред с храната според детето, не го натискайте, може би съвет номер 1 ще работи тук.
10. Запомнете правилото: храната винаги трябва да е на масата, без таблет, телефон и играчки в ръка. Не го хранете пред телевизора, нито на дивана, нито докато тича из стаята. Важно е хлапетата да са съсредоточени върху храненето и да не се разсейват с нищо друго.
11. Добре е, ако може цялото семейство да сяда заедно на масата. В крайна сметка, докато се храним, ние общуваме и си разказваме какво се е случило през деня или какво да правим на следващия ден.
Важно е детето да се научи на забавление и позитивно общуване от ранна възраст.
По материали на Parents, Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари