Тя не е враг, а помощник, но има някои тънкости при употребата
Снимка: Shutterstock
Използването на помпа за кърма притеснява доста млади майки. Има такива, които се страхуват, че ще почувстват болка, а други се притесняват това да не попречи на кърменето.
Помпата за кърма не е враг, а приятел – добре е да помните това. Но също така трябва да сте запознати и с тънкостите на нейното използване, за да бъде тя наистина ценен помощник, когато се налага.
Ето 5 съвета, които ще ви бъдат полезни.
1. Електрическа или ръчна
Ако можете да избирате между електрическа и ръчна помпа за кърма, предпочетете електрическата, особено в началото, когато нямате много мляко. Това ще ви помогне да стимулирате по-добре производството му.
2. Електрическите помпи за кърма са инвестиция
Ако планирате да я използвате за кратко време, по-добре не давайте толкова много пари, а изберете по-евтиното решение.
3. Кога да започнете да я използвате
Няма точно време. Сами ще усетите момента, когато се налага използването на помпа. Това може да се случи веднага в болницата след раждането или когато решите да се върнете на работа.
Помпата за кърма е полезна и ако имате нужда от малко време за почивка, а кърмата ви е достатъчно. В този случай може да изпомпате нужното количество за едно хранене и таткото да даде на бебето кърмата от шише. Но това не трябва да се превръща в навик, защото то много лесно свиква с шишето и кърменето може да бъде преустановено. Към подобно действие може да прибягвате, когато наистина изпитвате непреодолима умора.
4. Помпата за кърма не е враг
Има моменти, в които ще се чувствате наистина уморени и депресирани, защото след 20 минути изцеждане, в шишето ще има едва 10-20 мл кърма. В началото е така, но постепенно количеството ще се увеличи и ще стане 30, после 40 и повече. Нужно е търпение. И помпата не е виновна за малкото кърма в началото.
5. Не използвайте помпата, веднага след кърмене
Това ще бъде безполезно и твърде уморително за вас. По-добре направете почивка за час или два, оставете гърдите да се напълнят отново, и тогава изтеглете кърмата.
6. Не трябва да има болка
При изпомпването на кърмата от гърдите не трябва да се усеща болка, точно както и при кърменето. Ако имате пукнатини или възпаления, по-добре се консултирайте с лекар, за да може да ги излекувате.
По материали от DonnaD
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари