При кои деца по-често тилът е сплескан
Снимка: Guliver / Getty
Какво определя формата на главата на бебето и каква е нормата?
Ако тя не е идеално кръгла, възможно ли е да се коригира и как?
Отправихме тези въпроси към специалист.
Оказва се, че напоследък все по-често бебета са с асиметрична форма на главата.
Всяко петото дете е с неправилна форма на черепа
в една или друга степен.
Понякога плоското може да е от страната на лицето, но по-често това е тилната част. По правило родителите забелязват деформация още когато бебето стане на два месеца.
Докато няма коса, формата на главичката прави впечатление и може сериозно да уплаши родителите.
Смята се, че това става по-често, след като педиатрите започнаха да препоръчват на родителите да слагат бебето си по гръб да спи.
Във всеки случай няма нужда да се паникьосвате: синдромът на плоската глава (позиционна плагиоцефалия) най-често е козметичен проблем. Той по никакъв начин не засяга функционирането на мозъка. Но все пак трябва да се консултирате със специалист.
Ето какво съветва педиатърът д-р Елена Пастарнак.
В някои случаи плоският тил е физиологична характеристика на новороденото. Много бебета, които са дошли на бял свят по естествен път, се раждат с глава, която не е съвсем кръгла – тилът може да е сплескан.
Причината е, че при преминаване на детето през родовия канал, върху костите на главата има натиск и въздействие. Но формата се оправя от само себе си обикновено за няколко месеца.
Освен това е известно, че костите на новороденото са много меки, включително и тези на черепа. Пластичността им не изчезва веднага след раждането. Запазва се дълго време след това.
Следователно, плоската глава може да бъде следствие от дълго лежане в една позиция, когато натискът на главата пада върху тилната област.
Как можете да избегнете това?
- Осигурете му условия, при които бебето няма да лежи в една поза през цялото време.
- Поставете го на коремче, на страни, подредете играчките така, че бебето да се обръща заради тях в различни посоки.
- Не забравяйте масажа и гимнастиката. Дори по време на разходка в количка, бебето може да не лежи по гръб през цялото време.
- Уверете се, че мъникът има удобен, здравословен сън. Това ще помогне на ортопедичната възглавница. Има модели, които могат да се използват от раждането. Те поддържат във физиологично правилна позиция главата и шията и намаляват излишния стрес върху тила.
- Когато храните бебето си, също използвайте специална възглавница.
Снимка: Guliver / Getty
Други причини за асиметрия
В редки случаи плагиоцефалията е патологично състояние. Може да бъде причинено от краниосиностоза. При такава патология черепните шевове срастват преждевременно, а това е придружено от деформация. Състоянието налага операция.
Плоската глава може да е резултат от неправилна позиция на детето в утробата - седалищно предлежание.
Неправилната форма на главата може да бъде резултат от рахит, което изисква комплексно лечение, включително и медикаменти.
Кои деца са предразположени към деформации на черепа?
- Недоносени бебета. Те имат по-меки кости на черепа от бебетата, родени навреме.
- Близнаци. Развивайки се в тясна позиция, те могат да имат сплескване на областта на главата поради натиск от матката.
- Големи бебета. При тях е по-трудно да им въртите главичката, което може да доведе до асиметрия.
- Деца с крива шия (тортиколис).
Какво да правим
Ако откриете, че бебето ви има плоска глава, не се паникьосвайте. В повечето случаи това е временно явление, което ще премине, когато то порасне малко.
За да се уверите в това, консултирайте се с педиатър, ако той прецени за необходимо и с ортопед. Лекарят ще разсее притесненията ви и ще ви каже какво трябва да се направи.
Бебето трябва да се подлага на редовни медицински прегледи и да посещава ортопед на 1, 3, 6, 12 месеца. А след това поне веднъж годишно.
Всички мерки за коригиране на формата на главата трябва да се предприемат само след консултация с лекар и след потвърждаване на диагнозата. Лекарят може да предпише носенето на ортопедична каска, на яка, както и използването на други ортопедични устройства.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари