13 причини, изброени отзад напред
Илюстрация: Guliver / iStock
На къмпинг няма достатъчно условия за „спокойно“ и „комфортно“ летуване, има комари, няма интернет, питейната вода едва ли е чиста, там трябва да се пазарува и готви, прекалено е "първобитно"… Все неща, от което повечето градски хора бягат като дявол от тамян с мотива, че поне за 10 дни искат да се насладят на комфорт, лукс и истинска почивка и да се откъснат от обичайните домакински действия, които вършат цяла година като автомати.
Искат да гледат в точка някъде около хоризонта, да пийват биричка, фрапе или нещо друго, изтегнати на шезлонг, и да не мислят за нищо.
Няма да споря - всеки разбира ваканцията по свой начин, но нека обясня колко много плюсове (+ + + + + + + + + + +) има този вид почивка пред хотелската. Започвам отзад напред:
„Немисленето за нищо“ е много по-реалистично да се случи, когато се откъснеш от света, в който си живял до момента, и излезеш от собствената си зона на комфорт – именно това е идеята на къмпинга. Има се предвид светът със своите мрачни новини, сметки за плащане, задължително офис общуване, което невинаги е приятно, и прочие цивилизационни тегоби.
Когато си в палатка в гората или на плажа, сивкавата рутина остава някъде назад в съзнанието, избутана от прозаични, но симпатични начинания, като пране на банския в леген, а не в пералня (колко пък може да се изцапа един бански), приготвяне на супа за обяд и салата за вечеря, разходка няколко километра по брега за сладолед…
Плюсове:
+1 Ако сте във вилно селище, в хотелски комплекс или прочие луксозни ваканционни места, винаги има опция да се възползвате от телевизия, интернет, и всички удобства, каквито си имате и у вас.
Къмпингът обаче е шанс да се отървете от технологичната зависимост, тоест, да се изключите от щепсела напълно, поне за няколко дни, да забравите за чатенето и коментарите в социалните мрежи, да намалите дългите телефонни разговори. Това изключване е всъщност зареждане на личните ви физически и психически батерии.
Снимка: Guliver / iStock
+2 Пълното изключване от рутината дава възможност за разтоварване от всякакви стресиращи мисли. Когато гледате върха на боровете от хамак, или с децата чистите плажа от водорасли и строите пясъчни замъци, офис скандалите са като в мъгла.
+3 Именно потопени сред природата или край огъня (с паленето на огън и барбекю трябва много да внимавате – винаги го правете на обезопасени и обозначени места) могат да ви дойдат наум велики идеи, да ви хрумнат страхотни проекти, да планирате нещо уникално, просто, защото мозъкът ви е прочистен от дребнотемие.
Снимка: Guliver / iStock
+4 Природата е до вас и вие сте до природата, а това е възможност да го карате по-полека, както би възкликнал Стефан Вълдобрев. И да обърнете внимание на малки, но важни неща: светулки, щурци, звезди… Тези неща могат да бъдат адски значими, особено, когато си влюбен тийнейджър – ако си имате такъв у вас, непременно му осигурете поне едно подобно преживяване през лятото.
Но да забавиш темпото и да обърнеш внимание на нещо дребно, което просто няма как да забележиш в града, има благотворно въздействие за психиката на абсолютно всеки, бил той мъничък, или голям.
+5 Ползите за здравето - вашето, и детското, и това на мъжа ви от къмпинга са и във факта, че сред природата няма вредни влияния и излъчване на негативни енергии.
+6 Сред природата е не само романтично, но и всичко (без да броим комарите, ама комари има и в хотела) подтиква към любов, приятелство и прави хората по-добри.
+7 В къмпинга се движите повече
Снимка: Guliver / iStock
Много повече, отколкото в града, защото не само можете да се разхождате пеша с километри, но и ви идва отвътре да спортувате повече - да тичате по плажа, да играете с топка във водата, да направите екскурзия до интересно място наблизо, да карате колело, да поиграете тенис, въобще – животът сред природата подтиква към приключения.
+8 Шансът да ходите боси не бива да се подценява – своеобразната акупунктура на краката и съприкосновението с тревата и пясъка имат вълшебно въздействие върху организма.
+9 Къмпингът ви кара да се чувствате приятно различни – на чист въздух не усещате прах в косите, нито автомобилни изпарения, къпете се със слънчева вода, нямате черни точки, защото кожата ви е по-хубава, ходите с къси панталонки, каквито не е удобно да обуете край басейна в хотела.
+10 Тъмните кръгове под очите ви изчезват, докато хотелските барове изкушават да стоите до късно и на сутринта да се чувствате недоспали, а сред природата човек се наспива бързо и хубаво. Така че освен здрав и пълноценен сън къмпингът ви прави и по-красиви.
+11 По-често проявявате въображение - в импровизираната кухня на пясъка и измисляте нови ястия с наличните продукти, проектирате простор за сушене на дрехите, например намятани по клоните на близката смокиня, на открито ви се иска да рисувате, да пишете, да създавате хубави неща. Или просто да си мислите за тях.
+12 Намирате нови приятели - някой от къмпинга е уловил риба, друг е ходил за миди, вечерите и смехът с нова приятелска компания и различни емоции зареждат и ще ви топлят в студените зимни вечери.
Снимка: Guliver / iStock
+13 Хубави спомени – това ви дава тази почивка, защото просто няма как детето да забрави ваканцията, в която заблудено жабче е влязло в бунгалото, или как сте му чели приказки в палатата на ветроупорен фенер…
Снимка: Guliver / iStock
Такива неща просто няма как да се случат в хотелски комплекс, но именно те оцветяват ваканцията. А на къмпинг можете да си занесете и шезлонг, и хамак, и подвижна мивка и душ и всичко, което ви е нужно от гледна точка на удобствата. Ако пък толкова ви липсва климатика, можете да отидете на глемпинг – луксозен къмпинг, каквито вече има и у нас – в бунгало с барбекю или на палатка, в която има и телевизор, и интернет връзка…
Снимка: Guliver / Getty images
Всъщност, като се замисли човек, идеалната ваканция е в разнообразието, затова, ако все още ви предстои, можете да откраднете няколко дни от луксозната почивка и да я редувате с по-диво приключение на палатки край море, река, язовир, в гора… Или пък да планирате следващо пътешествие с каравана догодина - бъдете смели!
Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари