Какво още умее 10-месечното бебе
Снимка: Guliver / iStock
Към десетия месец темпът на растеж на детето леко се забавя. То може да не наддаде на килограми, нито да добави сантиметри към ръста си. Това е напълно нормално, защото вече изразходва много повече енергия, за да изследва околния свят, обяснява педиатърът Екатерина Потеряева.
Бебето става малък човек – то вече седи самостоятелно и стабилно. Може да се изправя като се държи за опора, дори се отпуска да стои право, подпирайки се само с една ръка. Така се задържа за няколко секунди.
На 10-11 месеца много вече правят
първите си самостоятелни крачки
Не се притеснявайте, ако вашето дете дори не прави такива опити. Много деца прохождат едва на втората година. Като обичайно това става на около 15 месеца.
Сънят в този възрастов период е неспокоен и накъсан. Някои малчугани викат и плачат в съня си, но бързо се успокояват, щом мама влезе в стаята и ги вземе на ръце.
Това се случва заради
страха от раздяла
който е характерен за този етап от живота на детето. Ако се събуди с плач, мама може да го гушне, потупвайки а го нежно по гръбчето и да му поговори и попее тихо, докато се успокои и се отпусне за сън.
Детето вече разбира някои ваши инструкции като „дай“, „вземи“, „донеси“ , „не“ , „не бива“.
В общуването с него се старайте забраните да са по-малко и да са разумни. То вече започва да осъзнава причинно-следствените връзки. Може също така да координира движенията си и те стават целесочени.
Някои си служат предимно с дясната ръка, други използват и двете. Ако детето ви е по-сръчно и използва предимно лявата, не го принуждавайте да работи с дясната.
Най-вероятно то ще остане левичар.
Какво умее
- да седне само и да седи продължително,
- да се изправи, придържайки се за опора и да се предвижва като се държи за нея,
- да използва играчките по предназначението им – да търкаля камиончето, да приспива куклата, да слага телефона на ухото си ...
- умее да хваща малки предмети с палец и показалец на принципа на „пинцетата “ ,
- действа целенасочено и с двете ръце,
- реагира на команда „дай“, „вземи“,
- обикновено към първата година казва 1-2 думи – "мама", "баба", "дай"...
Ако не може, това не е повод за тревога.
Не прекалявайте със забраните
На 10 месеца детето разбира смисъла на „не“ и „не бива“ . То изучава границите на позволеното. Не прекалявайте със забраните защото те ще престанат да му правят впечатление.
Ако например има предмети, които не бива да пипа, вместо постоянно „не“, „недей“, ги вдигнете на високо така че да не може да стига до тях.
Ако не прави нищо опасно и не застрашава здравето си, е по-добре да няма забрани.
Оставете го да играе – то тепърва изучава света и свойствата на предметите. Така постепенно натрупва собствен опит.
Ако ще има забрани, трябва да сте последователни
Ако нещо днес е забранено, трябва винаги да е така. Така то по-леко ще приема забраната и ще научи до къде се простират границите на позволеното.
Рано е да го слагате на гърне и да се опитвате да създадете този навик от 10-месечна възраст. То не е в състояние да разбере, че има дискомфорт, защото му се ходи по нужда, нито може да ви покаже това.
Обикновено дискомфортът свързан с естествените му нужди идва няколко секунди преди то да се изпусне в гащите. Ако настоявате и упорито го слагате на гърне, това може да доведе до психологически запек. Затова съветът е да оставите този „урок“ за по-късна възраст, когато детето ще е готово да го усвои.
Мона Василева
Първото бебе в семейството е голяма радост, но понякога ни сварва неподготвени.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари