Анализът ще ви помогне да вземете решение
Снимка: Guliver / iStock
Бебето да спи в леглото на мама или в отделен креват – това е един от най-спорните въпроси за новите родители.
Ето анализ на различните аспекти на съвместния сън. Изводите са направен въз основа на 650 изследвания по темата.
Когато на везните се поставят всички плюсове и минуси, ще ви е по-лесно да вземете решение.
Съвместен сън и кърмене
Това е една от основните причини, поради която родителите се решават да оставят бебето в своето легло. С надеждата, че когато през нощта то поиска за бъде накърмено, няма да има нужда майката да става, да го вземе на ръце, за да го нахрани. А след това да го върне обратно.
В сила е и друга зависимост – те се потенцират. Кърменето е по-удобно, когато са в едно легло, а сънят в близост до майката стимулира отделянето на кърма и е в полза на кърменето.
Деца, които спят до родители си от раждането, се кърмят 3 пъти по-продължително в сравнение с тези, които спят отделно. Така че , ако искате да продължите да кърмите възможно най-дълго, съвместният сън е точно за вас.
Съвместният сън и послеродовата депресия
При майки, които спят заедно с бебето си, депресията и тревожните разстройства са по-чести.
Засега науката няма обяснение – кое и причина, и кое – следствие. Възможно е тревожните майки и жени, които страдат от депресия, по принцип да са по загрижени за бебето и през нощта да стават постоянно, за да проверят дали всичко е наред. А след това за свое удобство да го оставят да спи в тяхното легло.
Ако обаче сте склонна към депресия, трябва да знаете, че съвместният сън може да влоши вашето състояние.
Съвместният сън и таткото
Мъжете, които скоро са станали бащи, с тревога мислят за перспективите на съвместният сън. Ако решат да спят заедно с майката и бебето, скоро свикват и започват да изпитват удоволствие от близостта с новороденото.
Съвсем различно е, ако съвместният сън е по принуда или, ако още след връщане от родилния дом, родителите и бебето не започнат да спят в общо легло. Повече проблеми има и ако детето е по-голямо и по някаква причина се наложи да спи заедно с родителитуе си. В тези случай таткото ще е недоволен и ще е все недоспал.
Доказано е, че ако таткото спи редом с бебето, количеството на тостостерон с кръвта му намалява. С други думи намалява нивото на агресия - това е промяна, която позволява на мъжа да се адаптира по-лесно към семейния живот, да бъде по-добър партньор и баща. А това намалява и риска за майката от следродова депресия.
Съвместното спане и проблеми със съня при бебето
Много изследвания потвърждават, че бебета, които спят заедно с родителите си, спят по-лошо: по-трудно лягат за сън в определения час, по-дълго стоят будни и често се събуждат посред нощ.
И отново трябва да признаем, че няма точни данни за причинно-следствената връзка.
Може хлапетата да се оказват в кревата на мама и татко именно, защото не могат сами да спят спокойно самостоятелно.
Оказва се също така, че ако родителите са планирали да спят заедно с детето, и си легнат заедно, няма никакви проблеми - нито то заспива трудно, нито се буди през нощта. Докато тези, които посреднощ го местят в своето леглото, имат повече проблеми.
Учените смятат, че съвместният сън въобще не влияе на това колко добре спят децата. Ако обаче детето спи лошо, е много вероятно да се окаже във вашето легло.
Съвместният сън и синдромът на внезапна детска смърт
Няма категорични доказателства, че съвместният сън е фактор и допринася за синдрома на внезапна детска смърт. Има обаче препоръки, които намаляват риска: да не се спи в прекалено меко легло, бебето да не се слага под гърдата на майката, така че да има риск да бъде притиснато. То трябва да спи до нея – поне на една ръка разстояние.
Съвместният сън и рискът от инфекции
Логично е, че като спите с детето в едно легло, рискът да го заразите с нещо, е по-висок. Затова, ако сте болни от грип, е по-добре да наложите временна карантина и бебето да спи отделно. Или да спи със здравия родител.
Освен вирусните инфекции на горните дихателни пътища при съвместен сън лесно се предава и една неприятна бактерия – хеликобектер пилори. Тя е „виновна“ за развитие на язва в по-късна възраст.
Съвместният сън и поведението на бебето
Едно от най-мащабните изследвания, при което децата са наблюдавани от раждането до 6-годишна възраст, сочи, че съвместният сън не свързан с поведението, нито с умствените възможности на детето.
Съвместният сън не влияе на емоционалната зрелост, на настроението, нито на адаптацията към училище. Не се отразява на взаимоотношенията със съучениците, нито на склонността към вандализъм.
Позитивен ефект има по отношение на интелекта – съвместният сън леко повишава умствените способности на деца до 6-годишна възраст.
Снимка: Guliver / iStock
Съвместният сън и привързването
Привържениците на съвместния сън смятат, че той допринася за изграждане на привързаност с родителите, а това е гаранция за стабилна психика и възможност в бъдеще детето спокойно да спи само.
Противниците на тази идея смятат, че е важно от най-ранна възраст детето са бъде учено да спи само, за да расте по-спокойно и независимо. Кой е прав?
Колкото и да е странно, науката все още няма отговор на този въпрос. Няма убедителни доказателство нито в полза на едните, нито в полза на другите. Има само косвени доказателства.
Склонността на детето да си смуче палеца или биберона, е свързана с това, че има проблем с привързаността и търси успокояващ заместител на родителите си.
Деца, които заспиват в присъствие на мама или татко, по-рядко използват предмети-заместители. При това без значение е дали в бъдеще детето ще спи с родителите си в един креват, в една стая или отделно – важното е те да са близко, докато то заспи дълбоко.
Съвместният сън и секса
Много родители се страхуват, че заради съвместното спане, сексуалността на детето ще се развива неправилно. Няма научно доказателство в потвърждение на това. Дори напротив – деца, които спят с родителите си в бъдеще имат здравословен сексуален живот.
Момчета, които са спали с майка си или баща си до 5-годишна възраст, израстват с по-висока самоооценка и водят активен сексуален живот, а момичетата, когато пораснат, се сблъскват с по-малко проблеми при влюбване и при физическа близост.
Източник: deti.mail.ru, адаптация Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари