Това твърди германски математик, който е направил сложни изчисления, за да достигне до този извод
Снимка: Shutterstock
Германски математик изчисли българските микроморти и направи някои изненадващи изводи.
В интервю пред Марта Младенова за предаването „Изотопия“ по БНР проф. Кристиан Хесе твърди, че животът има начало и край и те се характеризират със своята еднаквост.
Една от последните любопитни скали, с която професорът от Университета в Щутгарт запознава своите студенти, е тази на микромортите.
„Микромортът е просто мерна единица за риск, също както километърът за дължина или килограмите за тежест“, обяснява той.
Проф. Хесе е направил специални изчисления за България, позовавайки се на данните от Националния статистически институт.
Сред по-любопитните му изводи е този, че един от най-добрите шансове за дълъг живот за жените в града, е да бъдат омъжени.
„Най-сигурната възраст и за двата пола в България е 10 години. Интересното е, че най-опасният ден в живота на всеки е първият. Той е толкова рисков, колкото на човек на 100 години, където микромортите вече са 1000“, твърди математикът.
А най-рисков всяка година е рожденият ден. Тогава рискът нараствал с близо 15% в сравнение с всеки друг ден в годината.
„Причината се крие в поведението ни на празника, когато често се разсейваме от множеството поздравления, а и при повечето хора употребата на алкохол може да е повече от указаната на етикета „Консумирайте с удоволствие и мярка“, коментира проф. Хесе.
А най-безопасният транспорт е… асансьорът, тъй като всички други крият различен риск.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари