Какво пречи на детето да общува и защо се затваря в себе си
Снимка: Guliver / Getty
Можете да мечтаете колкото искате вашето дете да стане общително и активно, но вашите мечти няма да се от полза, ако не предприемете конкретни стъпки.
Преди всичко е важно да разберете какво му пречи да се държи естествено, съветват експерти на Parents.
Във всеки колектив има такива деца.
В детската градина, в училище то страни от останалите. Поведението му озадачава. Някой възприема такова дете като гордо, друг като страхливо, трети веднага започва да поставят неприятна диагноза.
Но първото нещо, което трябва да направите, е да разберете какво всъщност се случва: срамежливо ли е, страхува ли се или е просто въпрос на характер?
Не е ли твърде малко
Ако смятате, че детето ви е срамежливо, първо вземете предвид възрастта. Ако все още не знае да говори, ще му е много трудно да общува и да играе с връстниците.
То не е опознало всичките си емоции и все още трябва да се досещате. Да гадаете от израженията на лицето и жестовете му.
До година и половина
То може да се усмихва, да споделя играчки, да ги иска от други деца, но в същото време не обръща внимание на този, който общува с него или отговаря неподходящо. В този случай трябва да се опитате да му обясните какво се случва или да му помогнете да преодолее бариерата, която го дели от околните.
Към втората година
Ситуацията се променя значително към по-добро по отношение на комуникационните умения. Ако детето иска да общува с някое от децата, то първо го наблюдава и се адаптира към него.
Така се учи на съвместна игра - копира действията. Това вече е напредък, но тази комуникация все още не е пълноценна.
Не се надявайте, че на две години детето ви е в състояние самостоятелно да се опознава света и да играе. Разбира се, можете да го оставите на детската площадка с други деца като експеримент, но те просто ще играят наблизо.
На тази възраст хлапетата могат да общуват помежду си само с помощта на възрастни.
Снимка: Guliver / Getty
2,5-3 години
Едва към третата година хлапето започва наистина да играе с други деца. Но пак се нуждае от вашата помощ и участие. За малките е трудно да разберат разликите помежду им, следователно, ако на тази възраст то избягва непознати възрастни или деца, това не означава непременно, че е срамежливо. Напротив, това може да означава, че е внимателно и придирчиво, а неговата сдържаност показва способността му да прави разлика между „свои“ и „чужди“, особено ако в семейния кръг то се държи активно и лесно и охотно общува с близките.
Ами ако наистина е срамежливо?
Интровертното, срамежливо дете често усеща опасност, когато участва в разговор. Мълчанието е единственото му оръжие срещу изискванията и очакванията на обществото.
Сдържаните мълчаливи хлапета не възприемат мълчанието си като някаква особеност, но често околните им показват, че не са като всички останали. Ето защо понякога те се усещат различни.
Разбира се, необходимо е да му обясните, че всеки сам може да реши дали да се включи в разговор или да се въздържа от контакт.
Важно е да знаете обаче, че повечето деца избягват общуването, защото се страхуват да не бъдат отхвърлени.
Те трябва да бъдат приемани такива, каквито са, без критика или недоволство. Това може да им помогне да започнат по-лесно да установят контакт с връстниците си по собствена свободна воля.
В крайна сметка те биха се радвали да се присъединят към групата, но се страхуват и не знаят как да го направят. И се нуждаят от насърчението на възрастните.
Снимка: Guliver / Getty
6 правила за родителите
Какво да правите, ако имате срамежливо дете
1. Когато общува с други деца, го наблюдавайте, но не се намесвайте. Изключението е, ако другите наистина го обиждат.
2. Намерете баланс. Ако веднага се притечете на помощ, щом на детската площадка се появи потенциален нарушител и го отведете на страни преди да възникне конфликта, има риск то да стане още по-сдържано и срамежливо.
3. Не му търсете приятел "отворко". С него то няма да се чувства в безопасност. Ще бъде много по-добре, ако то има спокоен другар, който да не го плаши с резки движения или безкрайни писъци.
4. Внимателно насърчавайте детето си да общува с други деца. Но само предлагайте - не насилвайте. Вашата задача е да го убедите, че другите хлапета не са врагове.
5. В някои случаи можете да запознаете децата едно с друго, просто вземете своето за ръка и го представете на другото. Когато е представено от родителите си, то ще има повече увереност.
6. Подкрепете хлапето си във всяка ситуация и му позволете открито да изразява чувствата си. Това ще му даде сила, ще му позволи да възприема света в по-розови нюанси и по-приятелски настроен.
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари