Трябва да сте ефективни, но не е нужно да сте винаги перфектни
Снимка: Shutterstock
В самохвалството има една фраза, която подлудява: „Винаги давам 110% от себе си“. Като изключим чисто математическата невъзможност за осъществяване на подобно начинание, тази фраза предполага, че най-добрият начин да бъдете ефективни в работата си е като през цялото време влагате всичките си усилия върху това, което правите. Колкото и добре да звучи, този подход просто не носи очакваните резултати.
Защо не работи
Създаването на висококачествена работа изисква пълното ви внимание и продължителни усилия. Вземете за пример изготвянето на доклад – може да съберете много данни, да ги представите в различни графики и да напишете резюме. След това може да редактирате документа и да подберете по-добри думи, за да акцентирате върху определени резултати, които искате да подчертаете. Всяка една от тези стъпки отнема не малко време.
За съжаление, времето е ограничен ресурс. Начинът, по който го използваме, създава така наречените алтернативни разходи/цени (оpportunity costs). Това е термин от икономиката, който се използва за обозначаване на нещата, които е можело да направите, ако сте вложили ресурсите си в нещо различно. Времето, което отделяте на определен проект, е време, което сте можели да използвате за безброй други неща.
Какво трябва да направите
Тук идва и важната част. По всеки проект, по който работите в работата, трябва да сте ефективни, но не винаги е нужно да сте перфектни. Имейл, който сте изпратили до ваш колега, който се намира на същото ниво в организацията като вас, може да има правописни грешки и да не е перфектно подреден, но той може да генерира желаната реакция от съответната страна, без да нанесе щети върху отношенията ви.
Когато обаче изпращате писмо до вашия шеф, трябва да сте по-внимателни. Едно е да правите кратка презентация пред колегите от вашия екип и съвсем друго е да презентирате продукт на потенциален нов клиент.
Иначе казано, ключът към успеха в работата е в това, което Джон Пейн, Джеймс Бетман и Ерик Джонсън наричат „компромис между усилието и точността“.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Важно е да откриете идеалната поза, в която и двамата да успявате да релаксирате пълноценно през нощта.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари