Наръчник за уплашени и объркани родители (част 1)
Снимка: Getty
Промените в тялото през юношеството често предизвикват сложни и не особено приятни емоции у децата.
Как родителите могат да помогнат на своя син или дъщеря да прегърнат промяната, разказва психоложката Маргарита Кончаловска.
9-11 години
Какво се случва
Детето забелязва първите промени в себе си на 9-10-годишна възраст: появява се окосмяване по тялото, при момичетата млечните жлези започват да се развиват, а гениталиите при момчетата се уголемямат. .
Предпубертетният период рядко е придружен от физически дискомфорт. Но емоциите не са пощадени. Метаморфозите на тялото могат да причинят цял набор от усещания: радост, интерес, изненада, срам, страх, отвращение и дори ужас.
Всички тези чувства, включително негативните, се проявяват доста често. Да приемеш усещането, че тялото ти започва да живее отделен живот извън твоя контрол и дори става странно и неудобно и наистина не е лесно.
Понякога дори примерът, който виждат със собствените си очи (да речем растителността по тялото на таткото), не успокоява. Това, което изглежда естествено при възрастните, детето трудно възприема за себе си.
Как трябва да действат родителите
Бъдете изключително деликатни във всичко, което се отнася за тялото му.
Подценяването на случващото се („глупости, всички минават през това”), както и безцеремонното отношение („да, вече имаш косми под мишниците!“), може да навреди. Разбира се, никаква форма на ирония или подигравка не е позволена.
Най-добре е да подготвите детето за това, което ще се случи с тялото му преди пубертета. Ако ви е трудно да говорите на подобни теми, можете да поверите подобна задача на близък или лекар.
Основното е, и възрастните, и детето да имат доверие в този човек. Но все пак е много по-ценно, когато „деликатните“ въпроси се обсъждат с мама или татко.
Първите физиологични промени са добър повод за поверителен разговор за това как са устроени мъжете и жените, как се проявява любовта и колко е важно да се зачитат собствените и чуждите лични граници.
По принцип родителите трябва да повдигат интимни теми, без да чакат въпроси от децата. Защото, ако изчакат прекомерно дълго, синът им или дъщерята ще получат информация от другаде и тя няма да е най-надеждната. Най често източник е интернет или „просветени“ връстници.
В начална училищна възраст децата започват да се срамуват от своята и чужда голота, склонни са да се преобличат и да се къпят сами.
Важно е възрастните да уважават това желание, дори ако в семейството не е прието да прикриват голотата си и не се срамуват един от друг.
Децата, които болезнено възприемат промените в тялото, определено се нуждаят от подкрепата на родителите си или по-добре от психолог.
Обяснете на детето какво се случва с него, защо е важно. Опитайте се да разберете истинската причина за безпокойството (например не космите по краката са обезпокоителни, а страхът от неприятни промени).
Не си струва да оставяте ситуацията да се развива от само себе си, водени от желанието да не фиксирате негативно отношение към тялото му.
Снимка: Getty
12–14 години
Какво се случва с детето
С напредването на пубертета тийнейджърът може да усеща все по-остро кризата на възрастта: както емоционално - „всичко е лошо, никой не ме разбира“, така и физиологично - чувство на бунт към собствената му плът. Тялото поднася изненада след изненада (от акне до внезапна поява на менструация) и е невъзможно да се предвидят всички „поражения“.
През този период много тийнейджъри преживяват хроничен дискомфорт: понякога ги болят мускулите или ставите, понякога главата или корема. И това не са капризи: хормоналното преструктуриране, усилено от интензивния растеж, се превръща в колосален товар за всички системи на тялото.
В средната юношеска възраст външните признаци на пубертета стават забележими - и децата започват активно да се сравняват със своите връстници.
„Отклонението“ във всяка посока може да бъде болезнено възприето: както напредване, така и изоставане.
Усещането за собствена грозота, малоценност до отвращение, срам и страх са преживявания, познати на повечето подрастващи.
Подрастващият възприема тялото си по нов начин – не само своето, но и това на близките си. Например, той може внезапно да се почувства неудобно от външния си вид или от докосването на родителите.
Възрастните могат да се почувстват обидени, но това е естествен процес на раздяла с родителите и те трябва да го приемат с разбиране.
Как трябва да действат родителите
Спомнете си колко сериозни са били вашите тийнейджърски притеснения някога заради акне или фигура, която не "отговаря на модните тенденции. Нека детето знае, че сте на негова страна в тази драма: „Виждам, че се притесняваш“, „Аз също бях много притеснен от този проблем“, „Винаги можеш да се обърнеш към мен“. Не е сигурно, че тийнейджър ще иска да бъде откровен с вас, но тези фрази във всеки случай ще засилят усещането му, че е разбран.
Ненатрапчиво предлагайте конкретни решения, без да оставяте детето насаме с безнадеждна (според него) ситуация. Възрастните имат опит и ресурси да помогнат: да му доставят качествена информация, да го научат как да се грижи за себе си или да се справя с дискомфорта, да го заведат на психолог или козметолог.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари