Как с поведението си, без да искаме го насърчаваме
Снимка: Guliver / Getty
Повечето родители бързо "се запознават" с детските лъжи. Според популярния герой от едноименния телевизионен сериал „Д-р Хаус“ всички хора лъжат.
Причините за тази лъжи са много разнообразни, включително дори благородни и възвишени, които ние, възрастните обикновено наричаме „спасителни лъжи“.
Не всички родители обаче са готови да се примирят с измамата, дори „в името на доброто“.
Семейният психолог Олга Романов разказа за най -популярните грешки на родителите, които стимулират лъжите на детето.
Разбира се, не всеки родител се примирява: лъжата на собственото му дете се възприема като лично нещастие и удар в самото сърце. Поражда паника как да реагира и да се справи с положението, за да не се повтори и да не се превърне в навик.
Ето пет популярни родителски грешки, които карат детето да изрича лъжа.
Грешка 1. Не реагирате адекватно на постъпките на детето
Най-честата причина децата да лъжат е страхът. Детето се страхува да не разочарова мама и татко и да не заслужи наказание. Не иска да събуди родителския гняв, да чуе обидни думи, отправени към него, включително тези, че е измамник.
Всичко това го подтиква да прикрие истината.
Ако детето вече се е сблъсквало с гнева и емоционалните реакции на родителите си, е много вероятно следващия път, когато направи нещо лошо, да опита да го скрие от тях. Колкото по-спокойни и разумни сте, когато то постъпва лошо или греши, толкова повече шансове има то да не ви лъже.
Грешка 2. Провокирате го да излъже
Често родителите, без да осъзнават, провокират детето да лъже. Мама се прибира и разбира, че то дори не седнало и не е отворило учебниците. Но вместо да попита: „Как си с с уроците? Имаш ли нужда от помощ? ", Тя задава дежурния въпрос:"Написа ли си домашното? "
Естествено, детето, не иска да слуша упреци и механично отговаря „Да“.
Не задавайте въпроси като като този, когато вие самите знаете отлично, че то не е направило нищо - не е измило чиниите, не е прибрало нещата си и т.н.
Кажете направо: „Измийте чиниите“, „Подреди си стаята“ и предложете вашата помощ. Тогава няма да се стигне до лъжи.
Грешка 3. Заплашвате го и го наказвате
Изправени пред детските лъжи, някои родители прибягват до наказания, други изведнъж решават да станат психолози и да установят причината за тези лъжи. .
Както едната, така и другата реакция в бъдеще вероятно ще дадат един резултат. Следващия път детето ще лъже по-интелигентно и хитро, така че да не бъде хванато.
Това, което трябва да знаете, че то няма да признае причината за своята лъжа, защото се страхува от гнева ви. То наистина се страхува - от наказание, викове, обиди, отправени по негов адрес.
Няма нужда да се опитвате да разберете защо то ви е излъгало, нито да го стимулирате да каже истината, като предложите „бонус“ за признание на извършеното. Не бива и да го заплашвате с наказание.
Просто помогнете на сина или дъщеря си да решат проблема - и тогава следващия път няма да се страхуват да ви разкажат какво точно са направили.
Снимка: Guliver / Getty
Грешка 4. Не подкрепяте достатъчно детето си
Ако едно дете чувства, че родителите винаги са на негова страна и го приемат такова, каквото е - могат да се скарат, могат и да го похвалят, но без остри реакции - за него е по-лесно да признае и когато е направило нещо лошо или беля.
Ако излъже, това означава, че е напълно наясно с вината си. Помислете и по-често му давайте своята подкрепа и го насърчавайте.
Така му казвате, че всеки може да сгреши, но има изход от ситуацията.
Грешка 5. Вие си служите с лъжи
В семейства, където самите родители непрекъснато лъжат: и го правят пред децата, дават личен пример за подобно поведение. Трудно е да насърчавате честността, когато самият вие постоянно лъжете.
Не забравяйте, че детето е ваше отражение. Ако то види, че е допустимо да се каже лъжа на любим човек (съпруг, съпруга, баби, дядовци и т.н.), какво може да го спре да ви излъже? Нищо! За него лъжата е норма, както и за вас.
Същото важи и за ситуации, в които молите детето си да излъже някой близък. Например да вдигне телефона вместо вас, и да каже, че ви няма вкъщи.
На пръв поглед не е нещо сериозно и въобще ни ни се струва, че тази лъжа е лоша. Но щом веднъж хлапето излъже, доверието се подкопава. Гледайте себе си, не се лъжете и тогава детето ви ще види правилния пример пред очите си.
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари