Как да избегнем капаните на общуването онлайн
Снимка: Getty
Родителските чатове са създадени, за да улеснят комуникацията между родители и учители, но често се превръщат в източник на проблеми и поле за разправии.
Проблем 1. Твърде много букви
Някои родители смятат, че думата "чат" означава интензивни съобщения и бързат да споделят всякакви новини - дори и такива, които не са свързани с училището и учебния процес. Включително фалшиви.
Други публикуват мемета и пощенски картички във всички чатове.
Участниците започват да реагират, превръщайки чата в безсмислен и безмилостен поток от думи.
Ако известията са били изключени в част от деня, тогава е по-лесно да прочетете „Война и мир“, отколкото това, което се е натрупало като кореспонденция.
Решение: установете правила за комуникация. Струва си да се договорите предварително какво може и какво не може да се обсъжда в чата и до кога е допустимо да се пишат съобщения.
В идеалния случай трябва да има модератор - може да бъде учител или представител на родителския комитет. За да дисциплинира участниците, той може да ограничи обсъжданията и те да се случват само когато трябва да се обсъди важен въпрос.
Проблем 2. Онлайн войни
Криейки се зад красиви аватари, родителите понякога твърде лесно отправят нападки към събеседниците си и пишат в чата неща, които никога не биха казали в реалния живот. Така чатът се превръща в платформа за изясняване на отношенията.
Решение: забранете обсъждането на деца, учители и родители.Чатът трябва да остане място за обсъждане на проблеми, а не на хора. Основното правило за комуникация в него трябва да бъде учтивостта.
Ако някой иска да обсъди проблем, свързан с конкретно дете, може да пише на неговия родител на лични съобщения.
Задача 3. Обсъждане на уроци
Ако нечие дете не си е записало домашното, родителят му веднага отваря чат и пита другите какво имат за утре.
Решение: създайте отделен чат за тези цели.
Задача 4. Въпроси, които вече са получили отговор
Дори ако родителският чат е пощаден от спам, той все още е пълен с информация. Често хората бързат да зададат въпроса си в чата, без да си правят труда да търсят отговор във вече написаните съобщения (особено, ако са прекалено много).
В резултат на това учителят е принуден или отговаря отново или да дублира отговора си, или да се позовава на това, което е написал по-горе.
Решение: публикувайте инструкции за търсене в чата. Не всички хора могат да използват тази опция. И когато се появи такава инструкция, ще стане много по-удобно за всички участници в чата: те ще могат първо да потърсят информацията, която ги интересува, и едва след това ще попитат.
Проблем 5. Гласови съобщения
Някои хора много се дразнят от гласовите съобщения. Но записването им е много по-удобно от писането.
Решение: ако не е възможно да пишете, трябва да попитате другите участници дали за тях ще бъде удобно да слушат гласови съобщения. Това е едно от важните правила на дигиталния етикет. Ако събеседниците нямат нищо против, трябва да се опитате да спазите 30 секунди.
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари