Предложете на детето интересна игра или състезание
Снимка: Getty
Да бъдеш със семейството си сред природата е безценно. За съжаление децата не винаги са съгласни и предпочитат да си стоят вкъщи със смартфон и интернет. Факт е, че тези, които прекарват повече време на открито, по-рядко се оплакват от лошо настроение и са по-склонни да са доволни от живота, отколкото връстниците, седнали зад четири стени със смартфон в ръка.
Общуването с природата е особено необходимо за тези, които трудно се концентрират в училищни задължения.
Едва сте успели да измъкнете хлапета от къщи. Сега най-важното е да издържите първия половин час.
Дори, ако в началото протестира и шумно изразява недоволство по всякакъв възможен начин, постепенно ходенето, чистият въздух и красивите пейзажи ще му въздействат – ще забрави за джаджите и ще започне да се наслаждава на ходенето.
Ето 4 подхода, които ще ви помогнат да ги заинтересувате, предложени от консултанти на deti.mail.ru.
1. Нека води похода
Тъй като децата рядко успяват да контролират нещо в живота поради възрастта си, те оценяват всяка възможност да влязат в ролята на „шеф“. Ако им дадете шанс, те ще се възползват максимално от него – ще започнат да командват и насочват групата по пътеката с ентусиазъм. Има шанс хленченето да спре и разходката, която е изглеждала толкова скучна, да заблести в нова светлина.
Основното е вие да се подчинявате безпрекословно и да сте готови да спирате там, където казва младият командир. В противен случай ще се сблъскате с нова вълна на недоволство.
Снимка: Getty
2. Предложете на децата игра
Ако от самото начало няма особен ентусиазъм (или изведнъж нещо се обърка), можете да опитате да я „реанимирате“ с помощта на игра.
Например, дайте на децата задачата да намерят определен брой предмети за ограничено време: листа с определен цвят ( зелени, ако е късна есен и се намират по-трудно), шишарки, жълъди или кестени.
След това заедно решете какви животни ще успеете да моделирате от тях.
С малко въображение ще успеете да събудите интереса им.
Заровете ги в купчина есенни листа или организирайте „война“ с топки от листа като всеки се опитва да ги изсипе на главата на другите.
3. Събирайте нещо
Можете да събирате листа, шишарки, жълъди и необичайни камъчета не само във формата на игра, но и за да попълните колекцията си с тях и да организирате изложба у дома.
Снимка: Getty
По време на екскурзията накарайте децата да намерят и сложат в раница най-красивите и необичайни „трофеи“.
След като се върнете у дома, можете да ги разгледате заедно и да организирате творческа вечер - оцветете намерените камъни, създайте картини от листа, изградете забавни малки животни от шишарки, жълъди и кестени.
4. Предложете да се подготвите за следващия си поход
А именно да намери пръчка, с която младият пътешественик да тръгне на следващото си пътуване. Може да бъде голям клон, който да вземете вкъщи и с джобно ножче таткото да издялка инициалите или името на детето, да украси пръчката с шарки, по проект на хлапето.
Ще видите, че то с нетърпение ще чака уикенда, за да използва най-накрая туристическия си "атрибут".
Мона Василева
Има редица детски занимания, които са не само забавни, но и полезни за растежа.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари