С какво трябва да може да се справи хлапето на 5, 10 и 15 години
Малко дете готви заедно с майка си. Снимка: Getty
Какви ежедневни умения трябва да притежават съвременните деца? Трябва ли да се учи едно момче да готви и чисти?
На тези и други въпроси отговаря клиничният психолог Елена Сагитова.
Днес много 3-годишни могат да изтеглят приложения за мобилни телефони, използват правилно английски думи в ежедневната реч, но не могат да си направят сандвич за закуска.
Реалностите на съвременния свят диктуват своите тенденции и родителите инвестират огромни средства в образованието и цялостното развитие на децата си. Като цяло тук няма нищо лошо, но има едно „но“.
Момиченце мие чинии с помощта на мама. Снимка: Getty
Доста често наблюдавам следната картина: детето може да чете „Алиса в страната на чудесата“ на английски, но в същото време не може да се обслужва - да си стопли храната, да се храни самостоятелно, да се облича и дори да си мие зъбите. С други думи в едно отношение е развито, а в много други - изостава.
Това може да доведе до сериозни проблеми в бъдеще.
Често ме питат на каква възраст на детето могат да се поверят първите домакински задължения?
Колкото по-рано започне училището за „независим живот“, толкова по-добре.
От двегодишна възраст детето може само да почиства играчките, да помага в подреждането на мръсното пране по цвят, да полива стайни растения, да добавя храна в купите на домашните любимци и да прави много от това, което мама обикновено прави, „защото е по-бързо“.
Разбира се, в началото наистина е по-бързо да свършите всичко вместо детето си, но с времето то ще се научи да се справя по-бързо и ще свали част от домакинската работа от раменете ви.
Колкото по-рано започнете да въвличате децата в домакинската работа, толкова по-лесно ще изградят навик да бъдат полезни на семейството. Освен това на тази възраст те сами искат да помогнат. Възползвайте се от момента, в противен случай желалието много скоро ще угасне.
Момиченце вади дрехи от пералнята. Снимка: Getty
Не мисля, че е добра идея да се разделят задълженията в домакинството по пол. Всеки член на семейството дава своя принос към общата работа.
Освен това не се знае как ще се развие животът на нашите деца в бъдеще.
Какво лошо има в това синът ви да знае как да сготви вечеря, да шие копчета и да пере тениски?
Също така би било добра идея едно момиче да знае как работят домакинските уреди и да може да смени изгоряла крушка.
Колкото повече ежедневни умения получава детето, толкова по-спокойни ще са родителите. Накрая малкото им дете ще порасне, ще стане студент и може би ще отиде да живее в друг град.
Нека да разгледаме три ключови възрасти - 5, 10 и 15 години - и да проверим какво могат вашите деца.
На петгодишно дете могат да бъдат поверене прости домакински задължения, но засега - под контрола на родителите. То вече знае как да прибере играчките си, да сложи мръсно пране в коша, да сложи храна за домашния любимец, да избърше разлятото и прах от мебелите.
На тази възраст можете да разширите домакинските му задължения. Например, научете го да оправя леглото, да изхвърля боклука, да помага при подреждането на масата и да почиства след това.
Няма да е трудно за 5-годишното да приготви проста закуска -мюсли с мляко, например, бъркани яйца (под контрол на мама), препечен хляб за тост и други подобни.
Също така е важно да научите детето си да почиства след себе си, ако е разляло, разпиляло, разпръснало нещо. Това го учи на дисциплина.
Момчета помагат на майка си да измие чинийте. Снимка: Getty
До 10-годишна възраст списъкът от домакински задължения се увеличава с още 30 елемента: метене, миене на съдове, зареждане и изваждане на съдове от съдомиялната машина, сортиране и поставяне на покупките от магазина по местата им, миене и белене на зеленчуци и плодове, приготвяне прости ястия самостоятелно и помощ, сгъване на прането, разходка на кучето (с изключение на големи породи), смяна на спално бельо, гледане на по-малки братя и сестри и т.н. Важно уточнение: по-голямото дете никога не е виновно, ако нещо се случи с по-малкото (паднало е, ударило се е, наранило се е ). Не му се карайте и не го наказвайте за това.
До 15-годишна възраст се формира основен набор от умения, детето е готово за самостоятелен живот.
То може да зашие копче, да сготви вечеря, да почисти, да измие прозорците, да пере, да изглади, да купи хранителни стоки и т.н. Тоест, нищо лошо няма да му се случи, ако остане сам за известно време.
Всъщност единственото нещо, което не трябва да прави все още, е да се осигурява финансово. Родителите все още са отговорни за финансовите въпроси.
Децата с правилните „мързеливи майки“ са по-щастливи от тези с прекалено протективни родители, които се страхуват да повеат на детето си отговорности или или са уверени, че никой не може да се справи с домакинската работа по-добре от тях. Такива майки дори няма да позволят на детето си да налее мляко в чашата, „ами ако се разлее, какво ще стане, ако сложи повече, какво ще стане, ако не се получи?“
Понякога родителите се опитват да мотивират детето си да помага в къщата с джобни пари. Според мен това не е най-здравословната ситуация.
В края на краищата никой не плаща на мама, че върши цялата домакинска работа, тя е върши по необходимост и в полза на цялото семейство.
Няма смисъл да плащате не детето , че е изчистило къщата, купило е хляб, измило е чиниите ...
Давайте му джобни пари просто така, защото то трябва да се научи да борави с парите, но не и да плащате за за някои услуги.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари