6 причини да го правите по-често
Снимка: Shutterstock
„Нужни са ни 4 прегръдки на ден, за да оцелеем. С 8 прегръдки на ден поддържаме добро здраве. Нужни са ни 12 прегръдки на ден, за да растем като личности“, твърди американската психотерапевтка Вирджиния Сатир, цитирана от Mind Champs.
Към тях съвременните учени могат да добавят поне 7 медицински причини, заради които още в този момент ще започнете да изпълнявана този „норматив“ по отношение на детето.
Най-очевидният ефект от прегръдката е психологическият. Притиснати един в друг, деца и родители чувстват емоционална и психическа връзка и взаимна подкрепа.
Учените се убедени, че този ефект се дължи на хормона на любовта и доверието – окситоцин.
Още през 1977 г. учените доказаха при наблюдение на лабораторни мишки, че тези, които грижливо обслужват новородените си - облизват ги и ги приглаждат, намаляват нивото им на стрес и потомството израства по-устойчиво.
Известно е, че хроничният стрес повишава кръвното, риска от исхемична болест на сърцето и депресия.
Така че, ако искате да предпазите детето си, осигурете му повече нежност и прегръдки.
Малките деца често капризничат, не защото са с лош характер. Те трудно успяват да контролират емоциите си. И в кризисна ситуация, това от което хлапето има най-малко нужда, са вашите наставления и упреци, че не бива да се държи така.
На детето му е нужна помощ, то опитва да привлече вниманието върху себе си. Има много начини да се справите с това. Най-лесният обаче е като го прегърнете. При това родителите трябва да запазят пълно спокойствие, като му покажат, че го разбират и го подкрепят.
Токова поведение от страна на възрастните е конструктивно и правилно. Така вие няма да насърчите, нито да поощрите пристъпите на истерия. Но ще спасите детето от емоционалната буря. А, когато тя стихне, може в спокойна обстановка да се заемете с наставленията.
В ранна възраст специалистите препоръчват такива игри и играчки, които стимулират развитието на фината моторика на детето и разгръщат познавателните способности. Докато то борави с дребни предмети, към главния мозък постъпват сигнали, които стимулират развитието на нервната система и мисловната дейност.
Преградката стимулира тактилните рецептори и прилива на положителни емоции. Има много научни доказателства, че родителските ласки играят огромна роля във формиране на интелекта на детето.
Прегръдката дава усещане на детето, че е обичано и подкрепяно, засилва увереността в собствените му сили.
Прегръщайки го вие изграждате около него „мрежа“ на сигурност и подкрепа. Сигурност, че винаги ще сте край него в моменти, когато се нуждае от съвет.
Проучване на университета „Карнеги Мелон“ доказа, че хората, които често се прегръщат, харесвани са от околните и имат по-голяма социална подкрепа, са по-защитени от инфекции. И, дори да се разболеят, боледуват по-кратко по-бързо се възстановяват от вирусите на простудата. Обяснението: стресът е по-нисък, а е известно, че той подкопава имунната защита.
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари